Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » Zoonózy (nemoci zvířat přenosné na člověka)
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Zoonózy (nemoci zvířat přenosné na člověka)

perex_antropozoonozy_osel.jpg Zoonózy (antropozoonózy) jsou nákazy zvířat (obratlovců), které jsou přenosné na člověka přímým kontaktem, vdechnutím, polknutím etiologického agens, dále prostřednictvím živých vektorů (např. u lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy přenos členovci ze zvířecích rezervoárů) nebo prostřednictvím neživých médíí, tzv. sapronózy: zdrojem nákazy zde je abiotický substrát, v němž se etiologické agens množí, př. půda, voda, zvířecí exkrementy atd. (př. adiasporomykóza). Etiologickým agens mohou být viry, bakterie, plísně, paraziti nebo priony. Mezi nejčastěji se vyskytující zoonózy v České republice patří: kampylobakterióza, salmonelóza, lymeská borelióza, klíšťová encefalitida, toxoplasmóza, yersinióza, tularémie, leptospiróza, listerióza, toxokaróza, ténióza, erysipeloid. Vzteklina nebyla v ČR  u zvířat prokázána od roku 2002, díky zavedení plošné perorální vakcinace proti lysse u divoce žijících zvířat.   Aktualizováno 17.8.2016


 

‹‹   Předchozí   1 2

Lidská granulocytární anaplazmóza (HGA)

Základní informace o onemocnění HGA převzaté z webu ECDC.


 

Nemoci přenášené členovci v České republice I. - Klíšťata

Obecně se jedná o velkou skupinu infekčních nemocí, jejichž původce (virus, bakterie či jiný patogen) je pomocí členovců přenášen z rezervoárového zvířete na vnímavého člověka, který nemá protilátky proti příslušné infekci.


 
‹‹   Předchozí   1 2

 

 

Nahoru