Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Zdraví, výživa, bezpečnost potravin a předmětů... » Prevence chronických zánětů a životní styl » Životní styl a prevence pro zdraví
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Životní styl a prevence pro zdraví

Životní styl a prevence Zánět je důležitou součástí obranného systému našeho těla v boji proti infekcím. Umožňuje přežití obranou proti nepřátelským mikrobům a zraněním. Tuto stránku zánětu asi chápe každý. Jde obvykle o akutní stavy. Ale je tu ještě jedna, daleko zákeřnější a svým způsobem nebezpečnější stránka zánětů. Často je bohužel podceňujeme. Je na čase si to plně uvědomovat.


Možná nenápadný, mírný, ale dlouhodobý, chronický zánět, bez našeho vědomí mnoho let pracuje proti našemu zdraví. Je tichý, ale může postihnout téměř cokoli a kohokoli - zásadně přispívá ke kardiovaskulárním onemocněním, rakovině, diabetu 2. typu a dalším neinfekčním onemocněním. Dnes už víme, že tři z pěti lidí na celém světě umírají na tato onemocnění, která vznikla nenápadně se zánětem.

Proto se zdravotničtí odborníci stále více zaměřují na výzkum prevenci a ochranu v boji proti chronickým zánětům v těle. Špičková pracoviště ve světě (např. odborníci Harvardské univerzity) rozkrývají stále nové vztahy mezi životním stylem a chronickými záněty. Hledají  se účinné strategie založené na důkazech, které pomáhají tlumit záněty nízkého stupně ještě před tím, než bude mít zánět šanci ohrozit zdraví.

Mezi priority v boji proti rozvoji chronických zánětů v těle patří:

(1) Ochrana srdce - jakou roli hraje zánět v každém kroku procesu srdečních onemocnění? Testy mohou posoudit riziko srdečních onemocnění souvisejících se záněty. Prevence je v jednoduché strategii životního stylu.

(2) Ochrana mozku – existují způsoby, jakými může zánět vést k úbytku kognitivních funkcí, mozkové mrtvici, demenci (včetně Alzheimerovy choroby) a depresi. Prevence je v protizánětlivých léčebných postupech a specifické stravě, která potlačuje záněty v mozku.

(3) Ochrana proti metabolickému syndromu a  diabetu 2. typu - v naší současné populaci vážně poškozují zdraví. Prevence odhaluje způsoby, jak upravit dietu, aby se tlumil rozvoj zánětu, od možnosti chirurgického zákroku, až k úpravě životního stylu, který vede k určité remisi diabetu.

(4) Ochrana proti rakovině - až 20% rakovin začíná přímým důsledkem zánětu. Vědci pracují na využití imunitního systému v boji proti rakovině. Informace vědců pomohou předcházet a případně potlačit rakovinu v jejích raných fázích.

Ale samozřejmě existuje plejáda dalších onemocnění spojených s rozvojem chronických zánětů, včetně autoimunitních onemocnění, zánětů žaludku, revmatoidní artritidy, lupus, psoriáza, alergie, ekzémy, astma …

prof. J.Ruprich CZVP SZU, 30.1.2021

S využitím Harvard Medical School, 2021

Nahoru