SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Aktuality » Evropský týden testování na HIV a žloutenky
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Evropský týden testování na HIV a žloutenky

Mezinárodní kampaň Evropský týden testování na HIV a žloutenky je zaměřena na zpřístupnění bezplatného testování infekce HIV doplněného o testování žloutenky typu B a C. Cílem je včasné odhalení infekcí, které vedou k těžkým onemocněním a bez léčby končí smrtí. Testování a poradenství v rámci kampaně bude probíhat na mnoha místech v období od 17. do 24. listopadu 2017. Kampaň v České republice koordinuje Státní zdravotní ústav.


Infekce HIV je v České republice stále na vzestupu. Včasné odhalení nemoci umožňuje podstoupit léčbu, která výrazně přispívá ke zlepšení kvality života. Evropský týden testování nabízí ideální příležitost, jak odhalit počátky infekce HIV. Čím dříve je infekce odhalena, tím účinněji odpovídá tělo pacienta na léčbu a předchází těžkému průběhu onemocnění. Na týdenní akci naváže 1. prosinec, kdy si připomínáme Světový den boje proti AIDS.

Akce je určena široké veřejnosti. Každý, kdo byl v minulosti vystaven riziku infekce HIV, se může nechat otestovat. Virus HIV se přenáší zejména sexuálně nebo kontaktem s infikovanou krví při injekčním užívání drog. Testování by měli využít především lidé, kteří měli v minulosti nechráněný pohlavní styk (zejména muži mající sex s muži a osoby poskytující sexuální služby za úplatu) a současní i bývalí injekční uživatelé drog.

Do Evropského týdne testování na HIV a žloutenky se zapojují státní, soukromé i neziskové organizace. Letos bude testování nabízeno na 76 místech ve všech krajích. Jejich seznam najdete na https://www.prevencehiv.cz/.

Nahoru