Aktuality
Kontaktní údaje
Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szucz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szucz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szucz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Kontakt pro média:
Štěpánka Čechová
Rychlé odkazy
- Nařízení (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci a označování látek a směsí = nařízení CLP
- Soutěž o titul Podnik podporující zdraví roku 2023
- Praha, areál SZÚ, pylový monitoring
- Pracovní prostředí a zdraví
- Předpověď aktivity klíštěte obecného na území České republiky. Prognosis of tick activity in the Czech Republic.
- Parkování v areálu Státního zdravotního ústavu
- Pesticidy
- Soutěž o titul Podnik podporující zdraví roku 2022
- Aktuality - pracovní prostředí a zdraví
- Doporučení WHO
- Mykotoxiny v doplňcích stravy z ostropestřce mariánského
- SARS-CoV-2, nárůst cirkulace variant SARS-CoV-2 vyvolávajících znepokojení a autorizované vakcíny na trhu v EU/EEA, 14. aktualizace
- Potraviny – to není jen jídlo
- Sanitace povrchů a vzduchu ve vnitřním prostředí budov
- ! Opakované varování pro spotřebitele !
- Žádost o hodnocení POR podle zákona č. 326/2004 Sb.
- Nové! Krátký průzkum zvládání krizového období
Subvarianty omikronu BA.4 nebo BA.5 dominují z téměř 87%
Národní referenční laboratoř (NRL) pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění SZÚ potvrdila vývoj sledovaný už zhruba měsíc. Od minulého týdne došlo k dalšímu nárůstu detekcí subvariant BA.4 nebo BA.5 ve výsledcích vzorků z diskriminačních PCR testů. Mezitýdenní nárůst představuje zhruba 12% a celkem tak subvarianty omikronu BA.4 nebo BA.5 dominují v ČR už z 87%. Vzestup subvariant už se začíná promítat a potvrzovat i ve výsledcích celogenomové sekvenace.
Celý článek 4. červenec 2022 | Tisková zpráva
Algoritmus laboratorního vyšetření biologických vzorků získaných od pacientů s podezřením na infekci virem opičích neštovic. Aktualizace.
Na základě upozornění ECDC a zdravotních autorit některých evropských států vydává Státní zdravotní ústav doporučení k diagnostickému postupu při podezření na výskyt případu opičích neštovic na území ČR. Jakmile bude vysloveno podezření na výskyt infekce, je třeba neprodleně kontaktovat spádové lůžkové infekční oddělení a odbor protiepidemický místně příslušné KHS.
Celý článek 1. červenec 2022 | Státní zdravotní ústav
Týdenní zpráva SZÚ k testování vzorků na virus opičích neštovic
Během tohoto týdne Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková virová onemocnění SZÚ vyšetřila celkem 11 vzorků od 3 různých pacientů, kromě toho bylo provedeno konfirmační vyšetření negativního nálezu u 1 pacienta se 2 vzorky z FN Motol . Jako infikovaného testy metodou PCR označily v tomto týdnu nově jednoho člověka. Celkem jsme tedy laboratorně potvrdili již 8. případ opičích neštovic v ČR.
Celý článek 1. červenec 2022 | Tisková zpráva
Roste počet případů těžkých průjmů u dětí, pozor na sezónní aktivity
V poslední době byl v ČR zaznamenán významně vyšší výskyt hlášených případů závažných průjmových onemocnění vyvolaných shiga toxin produkujícími bakteriemi E. coli (STEC). Konkrétně v květnu bylo hlášeno 8 případů a v červnu 7 případů. To je více než polovina ze všech letošních případů. V 80 procentech onemocněly děti do pěti let věku. Pro přenos infekce jsou rizikovými zvířaty především kozy, ovce a hovězí dobytek. Děti se mohou nakazit například kontaktem se zvířaty, konzumací nedostatečně tepelně zpracovaného masa, ale také kontaktem s nakaženým člověkem.
Celý článek 28. červen 2022 | Tisková zpráva
Alimentární nákazy s potenciálně závažným průběhem – nákazy vyvolané Shiga toxin produkující bakterií Escherichia coli. Informace pro veřejnost.
Předkládáme informace o onemocnění, které je často spojeno se sezónními aktivitami, například grilováním, a může být nebezpečné zejména pro malé děti. Aktualizace 29. 6. 2022
Celý článek 28. červen 2022 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí, CEM
Nález poliovirů v odpadních vodách Londýna připomíná důležitost kontroly proočkovanosti a očkování před cestami do zemí výskytu divokého i derivovaného polioviru
Laboratoře ve Spojeném království potvrdily izolaci polioviru , který způsobuje dětskou obrnu, ve vzorcích odebraných v rámci sledování výskytu těchto virů z životního prostředí, tedy odpadních vod. Jde o virus odvozený z vakcinačního polioviru typu 2, tedy z vakcíny proti polioviru, která využívá očkování oslabeným virem. Pravděpodobně tak nálezy pochází z exkrementů očkovaných osob. Událost ale obrací pozornost k míře proočkovanosti v jednotlivých zemích, včetně České republiky a zdůrazňuje nutnost posílení surveillance onemocnění včetně sledování výskytu polioviru v životním prostředí jednotlivých států.
Celý článek 28. červen 2022 | Tisková zpráva
Laboratorní diagnostika Shiga toxin-produkujících E. coli v Národní referenční laboratoři pro E. coli a shigely a metodická doporučení pro klinické laboratoře
V tomto článku podáváme metodickou informaci o laboratorní diagnostice infekcí vyvolaných Shiga toxin-produkujícími kmeny E. coli s důrazem na molekulární metody. Dále informujeme o zavedení celogenomového sekvenování těchto kmenů v Národní referenční laboratoři pro E. coli a shigely pro účely rozpoznání národních i mezinárodních epidemií. Zprávy CEM (SZÚ, Praha) 2022; 31(1): 15–22.
Celý článek 28. červen 2022 | Zuzana Ileninová, Petra Klimešová, Klára Schlosserová, Johana Kotiš, Julia Kseničová, Ondřej Daniel, Martina Bielaszewska, Monika Havlíčková-Marejková
V diskriminačních PCR testech převažují subvarianty omikronu BA.4 nebo BA.5 již ze 75 %
Národní referenční laboratoř (NRL) pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění SZÚ hlásí od minulého týdne další výrazný nárůst v zastoupení zachycené specifické mutace L452R, která ukazuje na šíření subvariant BA.4 nebo BA.5. Jde o mezitýdenní nárůst z 53 procent v týdnu od 13. do 19. 6. na téměř 75 % v týdnu do 26. 6. 2022. Vývoj naznačují i data z celogenomové sekvenace, kdy lze vidět nárůst jak BA.4, tak především BA.5. Tento nárůst je pozvolnější s ohledem na časovou prodlevu, plynoucí z doby nutné pro provedení sekvenací.
Celý článek 27. červen 2022 | Tisková zpráva
Možnost nedostatku vitaminu B12 u diabetiků používaných glucophage (metformin)
Snížená hladina vitaminu B12 je nyní považován za častý nežádoucí účinek u pacientů léčených metforminem. Zejména u těch, kteří dostávají vyšší dávky nebo déle trvající léčbu, a u těch, kteří mají další rizikové faktory. Doporučuje se proto kontrolovat sérové hladiny vitaminu B12 u pacientů léčených metforminem, kteří mají příznaky naznačující nedostatek vitaminu B12.
Celý článek 27. červen 2022 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
Týdenní zpráva SZÚ k testování vzorků na virus opičích neštovic
Během tohoto týdne Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková virová onemocnění SZÚ vyšetřila celkem 26 vzorků od 8 různých pacientů. Jako infikovaného testy metodou PCR označily, a elektronový mikroskop potvrdil, nově jednoho člověka. Celkem jde tedy o 7. laboratorně potvrzený případ opičích neštovic v ČR.
Celý článek 24. červen 2022 | Tisková zpráva
Zdravější školní obědy pro naše děti - s přídavkem omega-3 a vitaminů A, D, E - receptury
Z historie stravování na školách, rybí tuk/olej, vitaminy, omega-3 mastné kyseliny...
Celý článek 23. červen 2022 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
Leishmanióza - základní a aktuální informace
V souvislosti s cestováním upozorňujeme na onemocnění leishmaniózou.
Celý článek 23. červen 2022 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí, CEM
Diskriminační PCR testy zaznamenaly ve vzorcích razantní nárůst záchytu mutace L452R, která ukazuje na šíření subvariant BA.4 nebo BA.5
Národní referenční laboratoř (NRL) pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění SZÚ hlásí výrazný posun oproti předchozímu týdnu v zastoupení zachycené specifické mutace L452R. Jde o mezitýdenní procentuální skok ze zhruba 8 procent vzorků vyšetřených diskriminační PCR (8,27 %) v týdnu od 6. do 12. 6. na více než 53 procenta (53,2 %) v týdnu od 13. do 19.6. Tento posun lze s největší pravděpodobností přičíst nárůstu subvariant omikronu BA.4/BA.5, který ale zatím není potvrzený celogenomovou sekvenací.
Celý článek 20. červen 2022 | Tisková zpráva
Přínosy snížení soli v dietě se vyrovnají užití tabáku, obezity i cholesterolu: publikace SZÚ
Podle WHO (2014) je snížení obsahu soli v dietě považováno za nejefektivnější zásah pro prevenci hypertenze v populaci. Kardiovaskulární přínosy snížení příjmu soli se například vyrovnají přínosům snížení užívání tabáku, obezity a hladiny cholesterolu. Cílová hodnota by měla dosáhnout méně než 5g soli na dospělou osobu a den. To představuje asi 2g sodíku/den. Tabulka sumarizuje doporučení v EN.
Celý článek 20. červen 2022 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
Citlivost člověka na sůl (sodík)
Pokud se jedná o sodík (sůl) ve stravě, lidé primárně přemýšlejí zejména o jeho vlivu na krevní tlak. Říkají si: "Příliš mnoho soli v mé stravě mi zvýší krevní tlak." Ale ne u každého, kdo hodně solí, se vyvine vysoký krevní tlak ( high blood pressure ). Částečně je to způsobeno tím, že hypertenzi mohou způsobovat i jiné faktory než sodík; podstatné je také to, že vliv sodíku na krevní tlak je u každého jedince jiný vzhledem k jeho citlivosti na sůl.
Celý článek 16. červen 2022 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.