Aktuality
Kontaktní údaje
Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szucz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szucz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szucz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Kontakt pro média:
Štěpánka Čechová
Rychlé odkazy
- Nařízení (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci a označování látek a směsí = nařízení CLP
- Soutěž o titul Podnik podporující zdraví roku 2023
- Praha, areál SZÚ, pylový monitoring
- Pracovní prostředí a zdraví
- Předpověď aktivity klíštěte obecného na území České republiky. Prognosis of tick activity in the Czech Republic.
- Parkování v areálu Státního zdravotního ústavu
- Pesticidy
- Soutěž o titul Podnik podporující zdraví roku 2022
- Aktuality - pracovní prostředí a zdraví
- Doporučení WHO
- Mykotoxiny v doplňcích stravy z ostropestřce mariánského
- SARS-CoV-2, nárůst cirkulace variant SARS-CoV-2 vyvolávajících znepokojení a autorizované vakcíny na trhu v EU/EEA, 14. aktualizace
- Potraviny – to není jen jídlo
- Sanitace povrchů a vzduchu ve vnitřním prostředí budov
- ! Opakované varování pro spotřebitele !
- Žádost o hodnocení POR podle zákona č. 326/2004 Sb.
- Nové! Krátký průzkum zvládání krizového období
Dlouhodobé následky po COVID-19 na trávicí systém člověka
Syndrom známý také jako „post-COVID“, je víc než jen únava a dušnost. Objevují se příznaky, jako jsou bolesti hlavy, mozková mlha a zvonění v uších. V poslední době lékaři zaznamenávají více pacientů s gastrointestinálními problémy. Odborníci programu “COVID Activity Rehabilitation” na Mayo Clinic, popisují po onemocnění COVID-19 nejčastější příznaky (Theimer,S., 2022). A samozřejmě je popisují i naši lékaři a pacienti po prodělaném onemocnění.
Celý článek 3. srpen 2022 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
Jsou mořské plody stejně zdravé jako běžné mořské ryby?
Obecně platí, že ryby jsou velmi zdravou potravinou. Obsahují kvalitní bílkoviny. Třeba losos nebo jiné tučné ryby obsahují dostatek omega-3 cenné tuky. Jistě nebudete často jíst pravidelně třeba maso mečouna nebo další druhy, o nichž je známo, že obsahují rtuť. Takové ryby jistě často nejíte, ale občas prostě můžete. Platí to i pro měkkýše a korýše, jako jsou třeba chobotnice nebo krevety. Běžně se prodávají mořské mušle (třeba slávky). Možná občas ochutnáte i humra. Pro snadnější srovnání jsme se rozhodli sjednotit množství ryb a mořských plodů na porci 85 gramů. Je to malá velikost porce, spíše pro děti. Dospělí mají porce 2-3x větší.
Celý článek 2. srpen 2022 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
Kombinace přípravků na ochranu rostlin (tank-mix)
Kombinace přípravků na ochranu rostlin (tank-mix) jsou v praxi používány v zemědělství, lesnictví ale i při aplikaci na nezemědělských plochách apod. Původní materiál z května 2019 níže, který byl v červenci 2022 aktualizován, se věnuje především požadavkům nařízení Komise (EU) č. 284/2013, tj. podkladům a hodnocení tank-mixů v částech „zdraví lidí“.
Celý článek 1. srpen 2022 | MUDr. Zdeňka Trávníčková, CSc. a Ing. Hana Šumberová
Invazivní pneumokokové onemocnění v České republice v roce 2021 (Druhý rok ovlivněný pandemií covid-19)
V roce 2021 bylo do surveillance databáze v České republice (ČR) zařazeno celkem 264 případů invazivního pneumokokového onemocnění (IPO). Přestože hlášení IPO případů zaznamenalo vzrůst v zimě 2021, je ovlivnění pandemií covid-19 zřejmé i v roce 2021. Zprávy CEM (SZÚ, Praha) 2022; 31(6): 217–221.
Celý článek 29. červenec 2022 | Jana Kozáková, Helena Žemličková, Sandra Vohrnová, Pavla Křížová
Středomořská strava potvrzuje zdravotní výhody - předchází infarktům a mrtvicím
Máme už mnoho důkazů o tom, že středomořská strava pomáhá předcházením srdečním onemocněním, infarktům a mrtvicím. Otázka ale je, co když už srdečním onemocněním trpíte?
Celý článek 27. červenec 2022 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
Světový den hepatitid 2022 - „Přiblížení péče o pacienty s hepatitidou veřejnosti“.
Jako každoročně je i letos 28. červenec věnován virovým hepatitidám, způsobujícím zánět jater, který může vést k vážným následkům, chronicitě, vzniku cirhózy a karcinomu jater.
Celý článek 27. červenec 2022 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí, CEM
V Česku potvrzen první výskyt varianty BA.2.76, jde o subvariantu omikronu blízkou linii s neoficiální přezdívkou Kentaur
Národní referenční laboratoř (NRL) potvrdila v České republice celogenomovou sekvenací první případ nákazy subvariantou BA.2.76. Testy v Česku dosud neprokázaly takzvanou subvariantu Kentaur, s označením BA.2.75. Z 96% pak ve vzorcích z diskriminační PCR dominují subvarianty BA.5.x (případně BA.4.). Pozorujeme také nárůst subvariant omikronu s označením BE a BF. Které převažují v Německu nebo ve Spojeném království.
Celý článek 18. červenec 2022 | Tisková zpráva
Vitamin D a ženské zdraví
V dnešní době si stále více uvědomujeme rozdíly mezi pohlavími. Existují zřetelné rozdíly ve zdravotním stavu mezi pohlavími, což je ovlivněno geny. Je zajímavé, že hladina vitaminu D (hovoříme o vitaminu D3) souvisí s několika zdravotních stavů, které se častěji vyskytují u žen než u mužů. Několik zajímavých odborných postřehů vám nyní nabízíme.
Celý článek 16. červenec 2022 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
Pandemie covid-19 způsobila největší pokles očkování za poslední tři desetiletí
WHO a UNICEF bijí na poplach, protože nové údaje ukazují, že celosvětová proočkovanost v roce 2021 nadále klesala, přičemž 25 milionům kojenců chybí život zachraňující očkování. 15.7.2022
Celý článek 15. červenec 2022 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí
Aktualizace doporučení ECDC a EMA ohledně dalších posilovacích (booster) dávek vakcín proti onemocnění covid-19
Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučují zvážit podání druhé posilovací dávky vakcíny proti covid-19 lidem ve věku 60 - 79 let a lidem, jejichž zdravotní stav by v případě onemocnění covid-19 mohl vést k těžkému průběhu onemocnění. 11.7.2022
Celý článek 12. červenec 2022 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí
V Česku je jedenáct potvrzených případů opičích neštovic, některé evropské země už přesáhly tisícovku infikovaných
Během tohoto týdne Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění SZÚ vyšetřila celkem 4 vzorky od 3 různých pacientů a ve všech případech metoda PCR potvrdila pozitivní nález. Celkem je tedy v České republice 11 laboratorně potvrzených případů opičích neštovic. Podle informací Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) přes tisícovku infikovaných hlásí už Spojené království (1351), Španělsko (1256) a Německo (1242).
Celý článek 8. červenec 2022 | Tisková zpráva
Doporučení Státního zdravotního ústavu pro diagnostiku dávivého kašle, pertuse a parapertuse, v ordinaci
Aktualizované doporučení Státního zdravotního ústavu pro diagnostiku dávivého kašle, pertuse a parapertuse. Červen 2022.
Celý článek 8. červenec 2022 | Kateřina Fabiánová, Jana Zavadilová
Nežádoucí účinky doplňků stravy obsahujících kurkumy
Kurkuma je rostlina, která se používá jako koření a díky svým trávicím, antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem se nachází také v celé řadě doplňků stravy. V návaznosti na několik hlášení o hepatitidách v Itálii a Francii, upozorňuje ANSES na riziko výskytu nežádoucích účinků v souvislosti s konzumací doplňků stravy obsahujících kurkumu.
Celý článek 7. červenec 2022 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
9. případ opičích neštovic v ČR
Národní referenční laboratoř SZÚ potvrdila dnes (4. 7. 22) v České republice celkem 9. případ infekce virem opičích neštovic. Dva kontrolní vzorky od jednoho nemocného člověka nám ke konfirmaci poslala Fakultní nemocnice Bulovka. Oba vzorky byly pozitivní. Případ epidemiologicky šetří opět Hygienická stanice hlavního města Prahy.
Celý článek 4. červenec 2022 | Tisková zpráva
Subvarianty omikronu BA.4 nebo BA.5 dominují z téměř 87%
Národní referenční laboratoř (NRL) pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění SZÚ potvrdila vývoj sledovaný už zhruba měsíc. Od minulého týdne došlo k dalšímu nárůstu detekcí subvariant BA.4 nebo BA.5 ve výsledcích vzorků z diskriminačních PCR testů. Mezitýdenní nárůst představuje zhruba 12% a celkem tak subvarianty omikronu BA.4 nebo BA.5 dominují v ČR už z 87%. Vzestup subvariant už se začíná promítat a potvrzovat i ve výsledcích celogenomové sekvenace.
Celý článek 4. červenec 2022 | Tisková zpráva