SZÚ


Ukrajina a migrace

Mutace Covid-19

corona.jpg

Antibiotická rezistence

NZIP

      

ockovani.png

NUTRIVIGILANCE CZ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home

Aktuality


‹‹   Předchozí   2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 20 30 40 50 60 100   Následující   ››

Nařízení CLP – aktuality za 1. pololetí roku 2022

Příspěvek informuje o nových dokumentech (především novelách nařízení nebo vybraných pokynech ECHA apod.), které vyšly za dané období. Nařízení CLP se týká především klasifikace, označování a balení látek a směsí, ale také oznamování informací o směsích.


 

Informace k Langya henipaviru (LayV)

Pozornost některých médií vzbudila zpráva o výskytu Langya henipaviru v Číně. Dáváme proto k dispozici dostupné informace o případu.   


 

Dna je bolestivá artritida a začíná už při středním věku

Dna je bolestivá forma artritidy, ke které dochází, když vysoká hladina kyseliny močové v krvi způsobuje tvorbu krystalů a jejich hromadění v kloubu a jeho okolí. Dieta při onemocnění není lékem. Může však snížit riziko opakovaných záchvatů dny a zpomalit progresi poškození kloubů. Dodržení diety s omezením kalorií a pohybem může zlepšit váš celkový stav.


 

Epidemie opičích neštovic – aktuální epidemiologická situace ve světě a v ČR

V souvislosti s nastávajícím festivalem „Prague Pride“ od 8. do 14. srpna 2022 připomínáme současnou alarmující situaci ve výskytu opičích neštovic („monkeypox“). Předkládáme aktuální epidemiologická data. V souvisejícím článku naleznete základní informace o onemocnění, včetně preventivních opatření. Informace platné k 4. srpnu 2022.


 

Opičí neštovice, monkeypox, MPX - základní informace o onemocnění.

Opičí neštovice, monkeypox, MPX - základní informace o onemocnění: výskyt, projevy onemocnění, inkubační doba, původce, rezervoár, přenos, vnímavost, období nakažlivosti, prevence, jak se chránit před nákazou MPX, jak může člověk snížit riziko při sexu. Souhrn informací z WHO, ECDC, CDC atd. k 4. srpnu 2022.  


 

Varianty viru SARS-CoV-2

Otázky a odpovědí cílené na další variantu viru SARS-CoV-2, pracovně nazvanou Kentaur. 29.7.2022


 

Dlouhodobé následky po COVID-19 na trávicí systém člověka

Syndrom známý také jako „post-COVID“, je víc než jen únava a dušnost. Objevují se příznaky, jako jsou bolesti hlavy, mozková mlha a zvonění v uších. V poslední době lékaři zaznamenávají více pacientů s gastrointestinálními problémy. Odborníci programu “COVID Activity Rehabilitation” na Mayo Clinic, popisují po onemocnění COVID-19 nejčastější příznaky (Theimer,S., 2022). A samozřejmě je popisují i naši lékaři a pacienti po prodělaném onemocnění.


 

Jsou mořské plody stejně zdravé jako běžné mořské ryby?

Obecně platí, že ryby jsou velmi zdravou potravinou. Obsahují kvalitní bílkoviny. Třeba losos nebo jiné tučné ryby obsahují dostatek omega-3 cenné tuky. Jistě nebudete často jíst pravidelně třeba maso mečouna nebo další druhy, o nichž je známo, že obsahují rtuť. Takové ryby jistě často nejíte, ale občas prostě můžete. Platí to i pro měkkýše a korýše, jako jsou třeba chobotnice nebo krevety. Běžně se prodávají mořské mušle (třeba slávky). Možná občas ochutnáte i humra. Pro snadnější srovnání jsme se rozhodli sjednotit množství ryb a mořských plodů na porci 85 gramů.  Je to malá velikost porce, spíše pro děti. Dospělí mají porce 2-3x větší. 


 

Kombinace přípravků na ochranu rostlin (tank-mix)

Kombinace přípravků na ochranu rostlin (tank-mix) jsou v praxi používány v zemědělství, lesnictví ale i při aplikaci na nezemědělských plochách apod. Původní materiál z května 2019 níže, který byl v červenci 2022 aktualizován, se věnuje především požadavkům nařízení Komise (EU) č. 284/2013, tj. podkladům a hodnocení tank-mixů v částech „zdraví lidí“.


 

Invazivní pneumokokové onemocnění v České republice v roce 2021 (Druhý rok ovlivněný pandemií covid-19)

V roce 2021 bylo do surveillance databáze v České republice (ČR) zařazeno celkem 264 případů invazivního pneumokokového onemocnění (IPO). Přestože hlášení IPO případů zaznamenalo vzrůst v zimě 2021, je ovlivnění pandemií covid-19 zřejmé i v roce 2021. Zprávy CEM (SZÚ, Praha) 2022; 31(6): 217–221.


 

Středomořská strava potvrzuje zdravotní výhody - předchází infarktům a mrtvicím

Máme už mnoho důkazů o tom, že středomořská strava pomáhá předcházením srdečním onemocněním, infarktům a mrtvicím. Otázka ale je, co když už srdečním onemocněním trpíte?


 

Světový den hepatitid 2022 - „Přiblížení péče o pacienty s hepatitidou veřejnosti“.

Jako každoročně je i letos 28. červenec věnován virovým hepatitidám, způsobujícím zánět jater, který může vést k vážným následkům, chronicitě, vzniku cirhózy a karcinomu jater.


 

V Česku potvrzen první výskyt varianty BA.2.76, jde o subvariantu omikronu blízkou linii s neoficiální přezdívkou Kentaur

Národní referenční laboratoř (NRL) potvrdila v České republice celogenomovou sekvenací první případ nákazy subvariantou BA.2.76. Testy v Česku dosud neprokázaly takzvanou subvariantu Kentaur, s označením BA.2.75. Z 96% pak ve vzorcích z diskriminační PCR dominují subvarianty BA.5.x (případně BA.4.). Pozorujeme také nárůst subvariant omikronu s označením BE a BF. Které převažují v Německu nebo ve Spojeném království.


 

Vitamin D a ženské zdraví

V dnešní době si stále více uvědomujeme rozdíly mezi pohlavími. Existují zřetelné rozdíly ve zdravotním stavu mezi pohlavími, což je ovlivněno geny. Je zajímavé, že hladina vitaminu D (hovoříme o vitaminu D3) souvisí s několika zdravotních stavů, které se častěji vyskytují u žen než u mužů. Několik zajímavých odborných postřehů vám nyní nabízíme. 


 

Pandemie covid-19 způsobila největší pokles očkování za poslední tři desetiletí

WHO a UNICEF bijí na poplach, protože nové údaje ukazují, že celosvětová proočkovanost v roce 2021 nadále klesala, přičemž 25 milionům kojenců chybí život zachraňující očkování. 15.7.2022


 
‹‹   Předchozí   2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 20 30 40 50 60 100   Následující   ››