Aktuality
Kontaktní údaje
Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szucz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szucz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szucz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Kontakt pro média:
Štěpánka Čechová
Rychlé odkazy
- Nařízení (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci a označování látek a směsí = nařízení CLP
- Soutěž o titul Podnik podporující zdraví roku 2023
- Praha, areál SZÚ, pylový monitoring
- Pracovní prostředí a zdraví
- Předpověď aktivity klíštěte obecného na území České republiky. Prognosis of tick activity in the Czech Republic.
- Parkování v areálu Státního zdravotního ústavu
- Pesticidy
- Soutěž o titul Podnik podporující zdraví roku 2022
- Aktuality - pracovní prostředí a zdraví
- Doporučení WHO
- Mykotoxiny v doplňcích stravy z ostropestřce mariánského
- SARS-CoV-2, nárůst cirkulace variant SARS-CoV-2 vyvolávajících znepokojení a autorizované vakcíny na trhu v EU/EEA, 14. aktualizace
- Potraviny – to není jen jídlo
- Sanitace povrchů a vzduchu ve vnitřním prostředí budov
- ! Opakované varování pro spotřebitele !
- Žádost o hodnocení POR podle zákona č. 326/2004 Sb.
- Nové! Krátký průzkum zvládání krizového období
Nedostatek hořčíku v dietě snižuje využítí vitaminu D
O důležitosti vitaminu D pro zdraví se toho již hodně napsalo. Uplatňuje se nejen při správném metabolismu kostí, ale ovlivňuje i imunitní funkce a jeho nízká hladina je spojována i s vyšším rizikem vzniku metabolického syndromu. Obecně vykazuje pleiotropní efekt na úrovni mnoha procesů v organizmu. Aby ale tělo dokázalo dietou přijatý nebo v kůži vytvořený vitamin D dále využít, musí mít k dispozici optimální množství hořčíku. Dokonce se uvažuje i o snížení tolerovatelných dávek vitaminu D přijímaných v léčivech nebo v doplňcích stravy (ty jsou ale poměrně vysoké, ještě 100 ug/den se toleruje). Pokud je k dispozici dostatek hořčíku, který aktivuje enzymy zahrnuté do metabolismu vitaminu D, zvýší se i hladina biologicky dostupného vitaminu D. To ale při jeho nadměrném přívodu může vést k hyperkalcemii a hyperkalciurii, jejímiž důsledky může být vaskulární kalcifikace tkání (např. ledvin). Dostatek hořčíku tak snižuje reálnou potřebu vitaminu D, protože se v těle lépe využívá v metabolismu. Analýza přívodu hořčíku, kterou provádí CZVP v rámci národního monitoringu dietární expozice ale bohužel naznačuje, že prakticky všechny skupiny populace (s výjimkou dětí 4-6 let) nedosahují svým přívodem z diety doporučených referenčních hodnot. Nejzávažnější situace byla pozorována ve skupině dospívajících dívek ve věku 15-17 let, kde žádná osoba nedosáhla doporučených hodnot přívodu hořčíku (dle ref. hodnoty EAR). Přečtěte si celou informaci.
Celý článek 23. říjen 2018 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
Západonilská horečka v Evropě, místní přenos v České republice – aktualizace k 5. říjnu 2018
Ke 4. říjnu 2018 byly hlášeny do evropského hlásícího systému infekčních onemocnění (TESSy) dva případy onemocnění západonilskou horečkou u občanů České republiky.
Celý článek 12. říjen 2018 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí
Vitamin D - okolnosti a vysvětlení pro doporučený přívod dietou v ČR
CZVP opakovaně upozorňuje na zjištění, že přívod vitaminu D dietou je pro populaci v ČR relativně nízký. Je tomu tak i v dalších okolních zemích. Dříve se věřilo, že 5 ug na osobu a den (= 200 IU) dostačuje k pokrytí potřeb organizmu, protože zbytek si tělo vytvoří po ozáření kůže UVB paprsky slunce. Nové poznatky ale ukazují, že k dosažení minimální vhodné koncentrace vitaminu D v krevním séru ( 50 nmol 25-hydroxyvitamínu D / litr) je potřeba přijmout dietou asi 20 ug vitaminu D (= 800 IU), pokud nemáme žádnou nebo minimální endogenní tvorbu (DACH, 2015). Tato situace nastává zejména od podzimu do jara, kdy trávíme venku méně času a kůže je kryta oděvem a často i UVB protektivní kosmetikou. Proto je potřeba věnovat péči přívodu tohoto důležitého vitaminu, který v těle ovlivňuje více než 200 různých funkcí. Více než 95% populace v ČR této hodnoty nedosahuje.
Celý článek 12. říjen 2018 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
Přívod vitaminu D z diety v ČR je nízký - měla by se začít diskutovat intervence.
CZVP SZÚ, na základě odborné studie,se domnívá, že výsledky odhadu dietárního přívodu vitaminu D v ČR by měly povzbudit orgány veřejné správy k podpoře intervence, vzdělávání a možná i nových regulačních opatření pro zlepšení přívodu vitaminu D pro populaci v ČR. Obvyklá dieta není schopna pokrýt ani 25% doporučeného přívodu. Situace se trochu podobá problematice jódu a řešení jeho deficitu. Výsledky studie zveřejnil prestižní mezinárodní časopis.
Celý článek 11. říjen 2018 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
Doporučení SZÚ - sanace prostor kontaminovaných metamfetaminem
Na základě požadavku Ministerstva zdravotnictví zpracoval SZÚ doporučení pro sanaci prostor kontaminovaných metamfetaminem.
Celý článek 10. říjen 2018 |
Výskyt rotavirových onemocnění v České republice v letech 1997-2017
V letech 1997-2017 bylo v rámci systému pro hlášení infekčních onemocnění v ČR hlášeno celkem 76 232 případů rotavirových gastroenteritid (incidence 34,9/100 000 obyv.). Bylo zaznamenáno celkem 34 úmrtí. Prezentace z 28. Pečenkových epidemiologických dní 2018.
Celý článek 8. říjen 2018 | MUDr. Michaela Špačková, Oddělení epidemiologie infekčních nemocí
Novela nařízení CLP - klasifikace/označení látek a směsí
Upozornění na novelu nařízení CLP z října 2018, která především mění a doplňuje tabulku 3 v příloze VI nařízení - konkrétně nařízení (EU) 2018/1480.
Celý článek 5. říjen 2018 | MUDr. Zdeňka Trávníčková, CSc.
Trans-mastné kyseliny budou mít limit v EU - v ČR už tak národní limit nepotřebujeme
Evropská komise po letech diskusí právě navrhla limit pro obsah trans-mastných kyselin (TFA) v tucích. Návrh zní: "Obsah trans-tuku, kromě trans tuku, který se přirozeně vyskytuje v živočišném tuku, v potravinách určených pro konečného spotřebitele nesmí přesáhnout 2 gramy na 100 gramů tuku. Definice "tuku" a "trans tuku" jsou stanovené v bodech 2 a 4 přílohy I nařízení (ES) č. 1169/2011." Tento limit bude vyžadován od 1.dubna 2021. Výrobci tedy mohou změnit své výrobky. Do té doby nemá spotřebitel obranu. Snad by se mohl vyhýbat všem výrobkům, kde je ve složení použit částečně ztužený tuk. Ten může TFA obsahovat, ale nemusí. Bohužel ani dobrovolné značení TFA na obalu výrobku není dovoleno. Je to paradox, ale konečně se blíží ke svému konci. Nařízení by mělo být schváleno ve 2. čtvrtletí 2019. Řada zemí si stanovila národní limity, ČR k tomu nepřistoupila. Výrobci v ČR své jasné stanovisko nevyslovili, i když zdravotníci navrhovali limit přijmout, vzhledem k vyhlášení limitů v Rakousku a Maďarsku. Mělo to bránit selektivnímu cílení potravinářských výrobků s TFA na český trh. O situaci již dříve informovalo CZVP SZÚ.
Celý článek 4. říjen 2018 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
Případy opičích neštovic (monkeypox) ve Velké Británii.
V září 2018 oznámila Velká Británie 2 nezávislé importované případy opičích neštovic u osob, které se navrátily z Nigérie a následně jeden případ u ošetřujícího zdravotníka.
Celý článek 2. říjen 2018 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí
Epidemie cholery v Alžírsku, 2018
Do 30. srpna 2018 bylo v Alžírsku detekováno 74 potvrzených případů onemocnění cholerou ze šesti pobřežních oblastí na severu země. Jedná se o první epidemii cholery v Alžírsku po více než dvaceti letech.
Celý článek 2. říjen 2018 | MUDr. Michaela Špačková, Oddělení epidemiologie infekčních nemocí
Odborná konference: Postpoliomyelitický syndrom. Přenosná dětská obrna. Zkušenosti obrnářů.
Pozvánka na odbornou konferenci, která se koná 24.10.2018, kdy se slaví Světový den boje za vymýcení dětské obrny vyhlášený OSN.
Celý článek 2. říjen 2018 | MUDr. Kateřina Fabiánová, Ph.D.
Západonilská horečka v Evropě, vysoký výskyt případů v sezóně 2018 pokračuje – aktualizace k 21. září 2018
V Evropě k 20. září 2018 bylo na území EU hlášeno 1134 případů, v zemích sousedících s EU 370 případů. Celkem došlo k 115 úmrtím. Výskyt je stále vysoký, v minulém týdnu bylo hlášeno 186 nových případů. (Pro srovnání za celý rok 2017 bylo hlášeno 207 případů a 225 onemocnění za rok 2016). Byl zaznamenán přenos viru západonilské horečky v řadě nových oblastí, které nebyly postiženy v minulých letech. Současně veterináři hlásili 175 výskytů západonilské horečky u koní. V následujících podzimních měsících lze očekávat ještě další případy západonilské horečky a to jak v regionech již hlášeného přenosu, tak v oblastech, které dříve nebyly rizikové.
Celý článek 24. září 2018 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí
Chřipková sezóna 2017/2018
Zprávy NRL o chřipkové aktivitě a výsledky laboratorních vyšetření na přítomnost respiračních virů v zaslaných vzorcích jsou rozdělené podle jednotlivých kalendářních týdnů.
Celý článek 24. září 2018 | MUDr. Martina Havlíčková, CSc.
Konzultační den respiračních, střevních a exantematických virových nákaz
Pozvánka a program jednodenní odborné konference Oddělení respiračních, střevních a exantematických virových nákaz a Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu, 10. října 2018 od 9.30 hod. ve velké přednáškové síni, v budově č.11 SZÚ, Šrobárova 48, Praha 10.
Celý článek 24. září 2018 | MUDr. Martina Havlíčková, CSc., RNDr. Helena Jiřincová
Tisková konference „Chřipka – skrytý zabiják nebo je možné se aktivně bránit?
Dovolujeme si Vás informovat, že dne 26.9.2018 proběhne tisková konference k tématu chřipky, za účasti zástupce Centra epidemiologie a mikrobiologie SZÚ.
Celý článek 21. září 2018 | MUDr. Havlíčková Martina CSc.