SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Aktuality » Nenechte si ujít dokument Lovci mikrobů
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Nenechte si ujít dokument Lovci mikrobů

Nahlédněte do práce vědců, kteří bojují o zdraví nás všech. Na 25. Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava měl premiéru dokument režisérky Báry Kopecké s názvem Lovci mikrobů. Ve střihovém filmu využívajícím dobové archivy i animace účinkují současné kapacity oborů mikrobiologie, imunologie, virologie a biochemie, včetně jedné z účastnic celosvětového programu vymýcení pravých neštovic MUDr. Pavly Křížové, CSc. ze Státního zdravotního ústavu. (Čas vysílání a odkaz na dokument na webu ČT níže v článku.)


Lovci mikrobů popisují příběh boje s nakažlivými nemocemi a momenty, které znamenaly zásadní  průlom ve schopnostech člověka se škodlivým bakteriím a virům účinně bránit. Připomínají vývoj očkování, který například od snahy o zvládnutí neštovic vedl až k celosvětovému vymýcení této zákeřné nemoci, a to i díky  českému epidemiologovi prof. MUDr. Karlu Raškovi, DrSc. Připomeňme, že profesoru Raškovi, epidemiologovi a zakladateli moderní československé epidemiologie,  letos prezident republiky Miloš Zeman udělil Řád T. G. Masaryka I. třídy in memoriam.

Vědecký výzkum a vývoj vakcín nám umožňují žít život bez mnoha nemocí, které dříve drtily lidstvo. Téma je mimořádně aktuální i kvůli boji s pandemií covid-19. 

Česká televize uvede premiéru dokumentu v úterý 16. 11. na ČT2 a na webu ČT pak bude ke zhlédnutí zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/14068809511-lovci-mikrobu/

Více o osobnosti a ocenění prof. MUDr. Karla Rašky, DrSc. Čtěte zde:
https://www.szu.cz/udeleni-radu-t-g-masaryka-i-tridy-in-memoriam-prof-mudr

Nahoru