Dny podporující zdraví

Český den proti rakovině

Rok 2024

Letošní, už 28. ročník květnové sbírky LIGA PROTI RAKOVINE (LPR), se věnuje tématu prevence rakoviny prsu a screeningovým programům.
Rakovina prsu je nejčastějším onkologickým onemocněním žen v České republice. Zhoubný nádor prsu je v ČR ročně diagnostikován u více než 7 000 žen.

Víte jak na samovyšetření prsu? 

Samovyšetření prsu provádíme 1. až 3. den po skončení menstruace. Pokud nemenstruujeme, samovyšetření prsu provádíme 1x měsíčně v pravidelném intervalu.

Začíná se pohledem před zrcadlem 

● Ve stoje si prohlédneme celou přední stranu hrudníku, od klíční kosti až pod prsy a od hrudní kosti až pod paže.
● Všímáme si změny kůže (zarudnutí, nerovnosti), změny barvy, tvaru nebo výtoku z bradavek a nových nerovností kdekoliv v oblasti hrudníku nebo v podpaží.
● Poté dáme ruce v bok nebo složíme ruce za hlavu a předkloníme se. Prsa si prohlédneme z obou stran.
Pokračujeme pohmatem
● V poloze vleže na zádech se lehce přetočíme na levý bok, tím se levou rukou dostaneme lépe do pravé podpažní jamky a k vnějšímu kraji prsu.
● Když máme zkontrolovanou tuto oblast, lehneme si na záda a prohmatáme vnitřní část prsu.
● Poté se přetočíme na pravý bok a postupujeme stejným způsobem.

Víte jakou technikou? 

● Třemi prsty (na plocho na kůži, ne konečky prstů) a pomalými krouživými pohyby s mírným tlakem prohmatáme postupně celou oblast hrudníku, včetně podpaží.
● Sílu tlaku střídáme, dostaneme se tak i do hlubších vrstev.
● Žádný tlak by ale neměl jít do bolesti.
● Není potřeba se bát si prsa samovyšetřovat. Je to důležitá součást prevence, která nám může zachránit nejen prsa, ale i život. Většina nálezů přitom není zhoubných.

Důležitou součástí prevence je i mamografické vyšetření 

Mamografickým screeningem se daří rakovinu prsu zachytit v časném a dobře léčitelném stádiu. Za posledních 20 let došlo v souvislosti s tímto onemocněním ke snížení úmrtnosti o 31 %. Není ale dobré se spoléhat jen na mamograf, samovyšetření prsu ho vhodně doplňuje.

Kdo a jak často má na vyšetření nárok? 

Každá žena od 45 let má 1x za 2 roky nárok na mamografické vyšetření hrazené ze zdravotního pojištění. Přitom na screening chodí pravidelně jen 60 % žen ve věku 45 až 69 let.

Postup samovyšetření prsu můžete shlédnout také v našem videu.