Dny podporující zdraví

Světový den sluchu

Sluch je jedním ze základních smyslů. Pro získávání informací z okolí jsou zrak a sluch dokonce ty nejdůležitější.

Slyšeli jste pořekadlo: Chránit si něco, jako oko v hlavě? Stejně tak bychom měli chránit i svůj sluch

Oči můžeme zavřít, minimálně při spánku „odpočívají“.

Sluch ale nikdy nevypneme. Přitom zvuky na nás působí celý den, i když si to neuvědomujeme.

Hluk při dlouhodobém nebo nadměrném působení může vést k poškození sluchu, až ke ztrátě sluchu. Stres, který nadměrný hluk vyvolává, má i další negativní vlivy na zdraví, např. na kvalitu spánku a na naši psychiku, pozornost a paměť, což může zhoršovat naši výkonnost a soustředění. V České republice je zhruba 0,5 milionu nedoslýchavých a neslyšících lidí. Z nich převážnou část tvoří nedoslýchaví, jejichž sluch se zhoršil z důvodu věku. Byla by ale chyba potíže se sluchem odbýt s tím, že “už to patří k věku”. Pokud se problémy se sluchem objeví, vždy je vhodné navštívit lékaře.

Jak poznám, že se mě to týká?

  •  Mám problém rozumět v místech s okolním hlukem či během konverzace s více lidmi.
  •  Často přeslechnu, „nechytám se“ při hovoru.
  •  Nerozumím přesně mluvenému slovu z rádia nebo televize, pokud je hovor podbarvený zvuky, hudbou nebo je příliš rychlý.
  • Upozorňuje mě okolí
Potíže se sluchem rozhodně nejsou záležitostí jen starších lidí. Nejohroženější skupinou jsou paradoxně mladí lidé, kteří se vystavují nadměrnému hluku z různých zdrojů – nejčastěji ze sluchátek, která poslouchají na nejvyšší hlasitost často i několik hodin denně. Doporučuje se snížit hlasitost na úroveň max. 60% a omezit čas poslechu.

Fotogalerie: