Dny podporující zdraví

Světový den ústního zdraví

Věděli jste, že i zuby mají svůj svátek?

Ne tedy každý zub zvlášť, ale každý rok 20. března je Světový den ústního zdraví. Je to připomínka toho, že bychom svým zubům měli věnovat péči, kterou si zaslouží. Nesprávná zubní hygiena vede ke vzniku zubního kazu, zánětu dásní a zánětu závěsného aparátu (parodontitidě), který bývá častým důvodem ztráty zubů v dospělosti.

Zdraví je jen jedno a všechno v těle spolu souvisí. Onemocnění ústní dutiny tak může být spojeno i s dalšími chronickými onemocněními např. diabetem nebo onemocněním srdce. Také před některými plánovanými operacemi, musí pacient navštívit zubního lékaře. Je to z toho důvodu, že zdravá ústní dutina je důležitá pro předcházení pooperačních komplikací a správné hojení. Bakterie ze zánětlivých ložisek v ústech se totiž mohou rozšířit i do dalších míst v těle.

To, jak pečujeme o své zdraví, je v našich rukou a u zubního zdraví to platí doslova – techniku správného čištění zubů se může naučit každý z nás. Poradit nám může dentální hygienistka a nezapomínáme ani na pravidelné prohlídky u zubního lékaře.

 

Fotogalerie: