Kampaně a dny podporující zdraví

Chytí i tebe? #BEZNIKOTINU – kampaň u příležitosti Světového dne bez tabáku

 

ZÁVĚREČNÉ ZHODNOCENÍ KAMPANĚ

VÝSLEDKY KAMPANĚ

 

U příležitosti Světového dne bez tabáku 31. 5. 2024 vyhlašuje Státní zdravotní ústav kreativní kampaň

Světový den bez tabáku každoročně vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO) a letošním tématem je „Ochrana dětí před vlivem tabákového průmyslu”.

Tabákový průmysl po desetiletí používá propracovanou reklamu, aby udržel uživatele závislé na svých výrobcích. Vzhledem k tomu, že povědomí o škodlivosti užívání tabáku roste a zpřísňují se opatření, počty kuřáků klesají.

Proto tabákový průmysl přichází se stále novými výrobky (e-cigarety, nikotinové sáčky) a zajišťuje si tak novou generaci uživatelů. Tyto výrobky jsou cílené na děti a mladistvé, kteří jsou nejohroženější skupinou, protože se u nich rychle vyvíjí závislost. Výrobky mají moderní design a lákavé příchutě, které je dělají atraktivními.

Nikotinové výrobky mají negativní vliv na zdraví a postupně na nich vzniká velmi silná závislost, ze které není snadné se dostat.

Zapojte se do naší kreativní kampaně a pomozte nám motivovat ostatní, aby neužívali výrobky s nikotinem.

ZADÁNÍ KAMPANĚ:

Komu je kampaň určena

Žákům 2. stupně  ZŠ a studentům SŠ.

Cíl kampaně

Žáci a studenti se mají zamyslet nad škodlivými účinky nikotinových výrobků a nad marketingovými strategiemi jejich výrobců. Ti většinou cílí právě na mladší generaci a často využívají vlivu sociálních sítí a influencerů.

Co je úkolem

Kreativně zpracovat “antireklamu” na nikotinové výrobky s cílem poukázat na jejich škodlivost a motivovat ostatní, aby tyto výrobky neužívali. Je na žácích a studentech, jak téma uchopí (např. vytvoří návrh na plakát, billboard, leták nebo natočí video).

Kategorie

Došlé práce budeme hodnotit ve dvou kategoriích (vždy zvlášť pro ZŠ a SŠ).

  • Skupinové výtvarné dílo
  • Krátké video do 2 minut (ideálně v rozlišení 1280 × 720)

Odevzdání prací

Fotografie prací nebo videa zašlete spolu s přihláškou (viz web SZÚ) na emailovou adresu kampane@szu.cz do 22. května 2024 (v případě velkých souborů přes www.uschovna.cz). Za každou třídu vyberte max. 5 prací z každé kategorie a díla označte jmény autorů a názvem školy.

Vyhodnocení

Z každé kategorie budou oceněna tři nejzajímavější a nejoriginálnější díla, která budou zveřejněna 31. května 2024 na webu SZÚ a facebookové stránce Centrum podpory veřejného zdraví SZÚ.

Následně po dobu jednoho týdne bude na této stránce možné pomocí lajků vybrat z oceněných prací jednu nejnápaditější z každé kategorie. Tyto práce budou oceněny cenou veřejnosti 7. června 2024. 

Autory oceněných prací odměníme zajímavými cenami (společenské hry, sportovní pomůcky, upomínkové předměty apod.). Zároveň získají pro svou třídu nebo školu realizaci preventivního programu od SZÚ podle svého výběru.

Z vybraných prací bude vytvořen kalendář na následující rok a ty nejzajímavější práce budou vytištěny jako plakát. Videa budou zveřejněna po souhlasu autorů na YouTube kanále SZÚ.

V případě dotazů kontaktujte Mgr. Kláru Kučerovou: klara.kucerova@szu.cz, tel: 267 082 966 nebo Bc. Evu Uličnou: eva.ulicna@szu.cz, tel: 267 082 501.  

 

On-line kvíz „Chytí i tebe? #BEZNIKOTINU “ naleznete zde.