SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Publikace » Zdravotně výchovné materiály » Kampaně a dny podporující zdraví » Světový den hygieny rukou 5. květen 2019
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Světový den hygieny rukou 5. květen 2019


 Světový den hygieny rukou, který každý rok připadá na 5. květen, který je součástí iniciativy Světové zdravotnické organizace (WHO) Save lives: Clean your hands (Zachraň životy: Umývej si ruce), již po jedenácté upozorňuje na význam mytí rukou jako klíčového preventivního opatření proti přenosu mnoha infekčních onemocnění.

Tématem letošní kampaně 2019 je: „Clean care for all – it's in your hands“ („Hygiena pro všechny, je to ve Tvých rukou“). Světová zdravotnická organizace vyzývá k dosažení lepšího zdraví a blahobytu pro všechny lidi v každém věku, tak, aby měli přístup ke kvalitním základním službám zdravotní péče a k bezpečným, účinným, kvalitnějším a cenově dostupným základním lékům a vakcínám. Dále iniciátoři kampaně vyzývají zdravotníky v praktikování správné hygieny rukou ve zdravotnických zařízeních, a tím i ke snížení rizika přenosu infekce mezi zdravotníky i pacienty a dávají možnost všem zapojit se aktivně do kampaně WHO (viz. řetěz solidarity)

Stránky kampaně naleznete zde

Hygiena rukou je důležitá.

  • Důkladné a správné umývání rukou je jednoduchá a přitom nejúčinnější metoda, jak omezit šíření nemocí.
  • Nemytýma rukama se přenáší řada infekčních onemocnění (např. virová hepatitida typu A, chřipka, salmonelóza, rotavirové infekce, enterovirové infekce atd.)

Centrum podpory veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu, se v rámci Národního programu zdraví – Projekty podpory zdraví MZ ČR 2019 „Čisté ručičky a zoubky“,  připojuje k tomuto světovému dni  pořádáním akcí spojených s nácvikem správné techniky mytí rukou a ověřením si kvality pod UV lampou, která odhaluje neumytá místa na rukou a dále také  oslovením školských zařízení k zapojení se do soutěže o nejzdařilejší pexeso. Vítězné pexeso bude vydáno v rámci projektu podpory zdraví 2019.

Bližší informace: Mgr. Petra Nekvapilová, tel. +420515577517, mail: petra.nekvapilova@szu_cz , Zdena Borecká, tel. +420515577519, mail: zdena.borecka@szu_cz,  Hana Zapletalová, tel. +420515577519, mail: hana.zapletalova@szu_cz

Informace k soutěži a kontaktní informace pro Jihomoravský kraj naleznete zde

Informace k soutěži a kontaktní informace pro Liberecký kraj neleznete zde

Informace k soutěži a kontaktní informace pro Moravskoslezský kraj naleznete zde Informace k soutěži a kontaktní informace pro Hlavní město Praha a Středočeský kraj naleznete zde

Informace k soutěži a kontaktní údaje pro Kraj Vysočina naleznete zde
Pozn. neaktivní linky budou doplněny

Akce ke Světovému dni hygieny rukou:

Osvětová akce ke SVĚTOVÉMU DNI HYGIENY RUKOU s podtitulem "Je to ve vašich rukou" se bude konat v pátek 3. května v Nemocnici TGM Hodonín od 11. do 13. hodin, v prostorách Radiodiagnostického  oddělení,  kde budou připraveny ukázky správného mytí a dezinfekce rukou i informativní osvěta ohledně rizika přenosu infekcí. Informační plakátek naleznete zde.

Informace o soutěži v Libereckém kraji naleznete zde. Informace o soutěži v Libereckém kraji naleznete zde.

Tematické zdravotně výchovné materiály a spoty naleznete zde:

Video nácviku správné techniky mytí rukou naleznete zde.

Hygiena rukou: soubor materiálů

1. plakát Hygiena rukou- zde

1 b) plakát Hygiena rukou: animace - zde

2. doprovodný leták k plakátu str1: zde  str2: zde

3. leporelo Mytí rukou pro nejmenší- zde

4. metodický návod k lepporelu- zde

5. postup "Jak si správně mýt ruce"- zde

Vyhlášení výsledků výhercům gratulujeme - zde zde (326.08 KB)

Nahoru