SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Zdraví, výživa, bezpečnost potravin a předmětů... » Zdraví, výživa a potraviny » Mák by při konzumaci neměl obsahovat více než 5...
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Mák by při konzumaci neměl obsahovat více než 5 mg morfinu na kg.

A to může přinášet nečekané problémy. Pokračující diskuse o výjimečné kvalitě domácího potravinářského máku opakovaně vyvolává otázku, kolik alkaloidu "morfinu" by měl obsahovat, aby vyhovoval náročným požadavkům na ochranu zdraví spotřebitele. Není to lehká otázka, protože mák obvykle obsahuje směs různých alkaloidů, jejichž společný efekt zatím neumíme odhadnout. Umíme ale odhadnout efekt přítomného morfinu, který působí jako psychoaktivní látka. Na trhu se objevily šarže máku s vysokým obsahem alkaloidů, včetně morfinu. Jedná se často o využití "odpadu" z produkce pro výrobu farmak. Jenomže mák si kupujeme jako potravinu a u té se farmakologický efekt logicky primárně neočekává. Jaký pohled na tuto problematiku, z hlediska ochrany veřejného zdraví, zaujal SZÚ, si můžete přečíst v odborném stanovisku zpracovaném pro organizace odpovědné za řízení zdravotních rizik.


Stanovisko bere v úvahu pouze zdravotní hlediska. To může přinášet problémy pro potravinářský mák produkovaný v ČR, protože ani ten není v řadě případů schopen dostát navrženému zdravotnímu doporučení. Jediné řešení vidíme ve zvážení zdravotních a ekonomických rizik. A to je součást politiky, nikoli hodnocení zdravotního rizika.

Text odborného stanoviska:

Stanovisko_morfin_web.pdf Stanovisko_morfin_web.pdf (1,15 MB 26.10.2016 14:48)

J.Ruprich a kol.

Brno, 26.10.2017

P.S.

Brzy přineseme zajímavý pohled na tzv. "makové mléko", které je doporučované jako výborný zdroj vápníku, náhrazující kravské mléko.

No, není to tak jednoduché, jak by to mohlo vypadat na první pohled .............

Nahoru