SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Zdraví, výživa, bezpečnost potravin a předmětů... » Zdraví, výživa a potraviny » Odborné ohlédnutí za rokem 2020: Aflatoxiny 60...
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Odborné ohlédnutí za rokem 2020: Aflatoxiny 60 let od jejich objevu

V loňském roce si odborná veřejnost připomněla 60. výročí objevu aflatoxinů. Toto výročí je úzce spojeno s odbornou a výzkumnou činností NRC pro mikroskopické houby a toxiny v potravinových řetězcích při SZÚ – CZVP v Brně.


V loňském roce si odborná veřejnost připomněla 60. výročí objevu aflatoxinů. Toto výročí je úzce spojeno s odbornou a výzkumnou činností NRC pro mikroskopické houby a toxiny v potravinových řetězcích při SZÚ – CZVP v Brně.

Objev aflatoxinů (AF) byl zahájen na počátku 60. let 20. století poté, co uhynulo v Anglii na záhadnou nemoc “turkey “X” disease” více než 100 000 krůt.  Záhadné onemocnění bylo spojeno s použitím brazilské arašídové moučky jako krmiva. Mykologickým vyšetřením bylo zjištěno, že arašídová moučka byla kontaminována plísní Aspergillus flavus, která produkovala dosud neznámý toxin.  Tento Aspergillus flavus toxin byl pojmenovaný aflatoxin.

Výzkum aflatoxinů ve všech sledovaných oblastech je velmi rozsáhlý. V letech 1960 až 2020 bylo ve Web of Science publikováno celkem 19054 článků a 1018 přehledových článků o výzkumu aflatoxinů.

Do dnešního dne bylo identifikováno celkem 20 aflatoxinů, z nichž nejdůležitější jsou aflatoxiny B1, B2, G1 a G2.

Aflatoxiny vykazují akutně toxické, imunosupresivní, mutagenní, teratogenní a karcinogenní účinky. Aflatoxiny jsou podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny, Světové zdravotnické organizace (IARC - WHO) klasifikovány jako prokázané karcinogeny pro člověka (třída 1).

Aktuálně jsou aflatoxiny produkovány 22 druhy Aspergillus sekce Flavi, čtyřmi druhy A. sekce Nidulantes a dvěma druhy A. sekce Ochraceorosei. Nejvýznamnějšími a nejznámějšími producenty aflatoxinů z Aspergillus sekce Flavi jsou již zmíněný Aspergillus flavus, dále A. parasiticus a A. nomius.

Aflatoxiny patří k zemědělsky nejdůležitějším mykotoxinům a kontaminují širokou škálu potravinových surovin a potravin. Jedná se zejména o arašídy, para ořechy, pistáciové ořechy, sušené fíky, mandle, lískové ořechy, koření, kukuřici, rýži a melounová semínka. Výskyt aflatoxinů byl zaznamenán i v potravinách živočišného původu (mléko, vejce, droby a masné výrobky), které však významně nepřispívají k dietární expozici aflatoxinům.

Navzdory snahám o minimalizaci výskytu aflatoxinů v potravinách, jejich regulaci v potravinách a snahu o zvýšení bezpečnosti potravin jsou aflatoxiny zejména v rozvojovém světě i nadále přítomny v potravinových surovinách ve vyšších koncentracích.

Kontaminace potravin aflatoxiny může tedy ve světě kromě lidského zdraví a potravinové nedostatečnosti ovlivnit populaci na sociální, politické a ekonomické úrovni. Aflatoxiny tak zůstávají ve světě aktuálním a stále řešeným problémem.

S dalšími podrobnými informacemi se mohou zájemci seznámit v přiloženém odborném textu.

 Aflatoxiny_60let_pote.pdf Aflatoxiny - 60 let (928.92 KB 01.02.2021 12:27)

 

prof. J. Ruprich a kol., CZVP SZÚ, 1. 2. 2021

 

Nahoru