SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » A - Z infekce » H » Virové hepatitidy infekční (žloutenky infekční) » Hepatitida A
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Hepatitida A


Virová hepatitida A - základní informace

Základní informace o onemocnění.


 

Současná epidemie žloutenky typu A v zemích EU/EEA převážně postihuje muže mající sex s muži – souhrn rychlého hodnocení rizika Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC)

V rámci zemí Evropské Unie probíhá již déle než rok epidemie žloutenky typu A (VHA). V období od 1. června 2016 do 26. června 2017 bylo v Evropské Unii hlášeno 1500 potvrzených a 2660 možných či pravděpodobných případů, převážně u mužů majících sex s muži (MSM), kteří nebyli proti VHA očkováni. Ve většině současných epidemií VHA probíhajících v Evropě nebyly pozorovány další významné rizikové skupiny kromě MSM a v rámci této rizikové skupiny nebyl pozorován přenos onemocnění potravinami. Nicméně riziko přenosu původce VHA z této epidemie na jiné rizikové skupiny existuje, rizikovými jsou zejména injekční uživatelé drog. Hlavním preventivním opatřením v kontextu současné epidemiologické situace je nabídnout očkování proti žloutence typu A mužům majícím sex s muži.


 

Stanovisko k vyšetřování postvakcinačních protilátek anti-HAV

Závěr z porady vedoucích protiepidemických odborů KHS dne 11. února 2015 k vyšetřování postvakcinačních protilátek anti-HAV.


 

Surveillance virové hepatitidy A

Systém epidemiologické bdělosti upravený vyhláškou č. 275/2010 Sb., ve znění pozdějších předpisů, příloha č. 17


 

K VIROVÉ ŽLOUTENCE TYPU A

Revize 26.1.2010


 

Virová hepatitida u cestovatelů do Egypta ve Francii


 

Chraňte se před virovou hepatitidou A

V České republice po několik let klesal výskyt onemocnění virovou hepatitidou A - žloutenkou. Poslední zvýšené výskyty virové hepatitidy A (VHA) v České republice byly zaznamenány na konci 90.let a od té doby se výskyt onemocnění neustále snižoval a k historickému minimu došlo v roce 2007. V populaci proto stoupá počet vnímavých jedinců; tedy těch, kteří se s onemocněním dosud nesetkali a mají větší pravděpodobnost se při styku s infikovanou osobou nebo předměty nakazit. Každoročně je hlášen nejvyšší výskyt onemocnění v podzimních měsících (říjen, listopad). V průběhu léta letošního roku dochází k nárůstu onemocnění VHA, o kterém lze předpokládat, že bude pokračovat i v následujících měsících.


 

 

Nahoru