SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » A - Z infekce » CH » Chřipka » Nový typ chřipky "pandemic (H1N1) 2009" (dříve... » Informace k novému typu chřipky A (H1N1) » Stanovisko k omezení očkování proti chřipce v...
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Stanovisko k omezení očkování proti chřipce v Kanadě

Tisková zpráva Ministerstva zdravotnictví


Dne 29. září uveřejnil web aktuálních infektologických a epidemiologických informací PROMEDMAIL následující zprávu, která byla prakticky v plném rozsahu převzata z novin The Vancouver Sun: Velmi předběžné výsledky studie prováděné v Kanadě naznačily, že u osob očkovaných proti sezónní chřipce může být vyšší pravděpodobnost, že se nakazí novou formou chřipky pandemic (H1N1) 2009.

 

V ČR ani v jiných státech EU není očkování proti sezónní chřipce nijak omezováno či přehodnocováno. Studii však  Česká republika, ani EU neberou na lehkou váhu. Diskusi k této problematice v tomto týdnu vedl také zdravotně bezpečnostní výbor EU. Zástupci Evropského centra pro kontrolu nemocí vyslovili nad kanadskou studií pochybnosti. Státy budou informovány o podrobnostech studie, které si Evropská unie z Kanady vyžádala. V tuto chvíli dál platí, že očkování proti sezónní chřipce je výhodné. I když nechrání proti pandemické  chřipce, dá se předpokládat, že pokud  dojde k onemocnění  pandemickou  chřipkou,  nebudou klinické příznaky provázeny případnými komplikacemi.


Oficiální vyjádření kanadské strany není k dispozici, stejně tak nejsou žádné informace o designu a statistickém hodnocení studie, ze které informace vychází, ani lokalita, kde byla/je prováděna. Oficiální stanovisko k této studii zatím nezveřejnila ani SZO (Světová zdravotnická organizace)  ani ECDC (Evropské centrum pro kontrolu nemocí).

 

 

 

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166

Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tis@mzcr_cz

Nahoru