SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » A - Z infekce » C » Coronaviry » Onemocnění COVID-19, nový koronavirus SARS-CoV-2 » Laboratoře + NRL » Varianta delta v ČR dominuje, ale šíření viru...
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Varianta delta v ČR dominuje, ale šíření viru naráží na bariéru očkování a imunity po prodělaném onemocnění

Relativně malý počet pozitivních detekcí viru při současné dominanci varianty delta lze přisoudit i účinnosti vakcinace a také přetrvávající imunitě těch, kteří covid-19 prodělali. Na základě kombinovaných dat z diskriminační PCR za posledních 14 dnů a celogenomové sekvenace SARS-CoV-2 pozitivních vzorků z července se potvrdila dominance varianty delta na území ČR, a to z 90 procent.


V rámci diskriminační PCR v ČR bylo vyšetřeno v období od 23. 7. do 30. 7. 2021 celkem 2 312 vzorků v 65 laboratořích. Podezření na detekci varianty delta bylo vysloveno u více než 90% vyšetřených vzorků. Na dříve dominantní variantu alfa lze vyslovit podezření pouze u 10 % vzorků.

„Některé laboratoře zapojené do hlášení nezachytily ve sledovaném období ani jediný pozitivní vzorek. Také data, která pravidelně zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, uvádějí například za posledních 7 dní celkem 11 nově nakažených na sto tisíc obyvatel. Z vývoje lze soudit, že možný nárůst počtu nakažených kvůli variantě delta v České republice prozatím účinně brzdí proočkovanost obyvatel. K zatím stabilní situaci přičtěme i fakt, že v rámci předchozích vln epidemie bylo pozitivně detekováno či onemocnělo více než 15 procent obyvatel, roli jistě hraje i to, že zatím není sezóna respiračních onemocnění,“ uvádí ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková.

Ze 189 vzorků odebraných a osekvenovaných v červenci 168 náleží k variantě delta, ve dvou vzorcích byla prokázána varianta AY.1 (delta +). Varianta lambda se v ČR ani jinde ve světě neuplatňuje, vyjma Peru, kde její incidence klesá.

„Je stále dobré si připomínat, že šíření viru může bránit každý z nás svým zodpovědným přístupem. Na podzim nás čeká sezóna respiračních onemocnění a proto je i nadále zásadní dodržování všech aktuálně platných hygienických pravidel, nepodcenění kontrolních testů, a pokud to situace vyžaduje i řádné dodržení karantény při návratu z dovolených. Důležité je očkování proti COVID-19, ale nezapomeňme ani na blížící se období očkování proti chřipce,“ připomíná ředitelka SZÚ MUDr. Barbora Macková.

 

Souhrnná zpráva NRL za červenec 2021 je přílohou této tiskové zprávy:

SARS-CoV-2 Zpráva NRL ke dni 1.8.2021 SARS-CoV-2 Zpráva NRL ke dni 1.8.2021

Nahoru