Hemoragické horečky

Zvýšený trend ve výskytu krymsko-konžské hemoragické horečky

Podle zpráv z ProMEDu je v Turecku zaznamenán zvýšený výskyt onemocnění krymsko-konžskou hemoragickou horečkou. V letech 2002-2007 bylo potvrzeno 1820 případů onemocnění včetně 92 úmrtí. Většina případů (95%) byla hlášena z oblasti střední a východní Antálie. Nejvíce případů bylo diagnostikováno mezi březnem a říjnem roku s maximem výskytu onemocnění v červnu a červenci (což odpovídá sezónnímu výskytu klíšťat, která jsou hlavním přenašečem původce onemocnění). Téměř 70% osob s onemocněním potvrdilo kontakt s klíštětem, ostatní měli v anamnéze kontakt s domácími zvířaty (včetně tří případů nozokomiální infekce).

V roce 2008 byl v Turecku první případ onemocnění krymsko-konžskou hemoragickou horečkou zaznamenán 24.3.2008 a do konce června bylo již potvrzeno 688 případů včetně 41 úmrtí (smrtnost 5,96%). Podobně jako v předcházejících letech je většina případů onemocnění (91%) ze střední a východní Antálie.

Vzhledem k tomu, že do oblastí s výskytem krymsko-konžské hemoragické horečky jezdí stále více turistů, je třeba upozornit na možnost vzniku onemocnění a zejména na prevenci tj. ochranu před klíšťaty.

 

V srpnu 2008 byl potvrzen první případ onemocnění krymsko-konžské hemoragické horečky na území Řecka (severovýchodní Řecko) se smrtelným průběhem u 46leté ženy.

 

Stručný popis onemocnění

Průběh onemocnění: začíná náhle, obvykle horečkou, nevolností, slabostí, bolestmi hlavy, končetin a kloubů, nechutenstvím a zvracením. Dochází ke krvácivým projevům (dásně, nos, střeva, plíce, játra atd.). Rekonvalescence je dlouhodobá. Smrtnost kolísá kolem 2-50%.

Inkubační doba: obvykle 1-3 dny (1-12 dní)

Původce: virus krymsko-konžské hemoragické horečky (Bunyaviridae)

Rezervoár: zajíci, ptáci, hmyzožravci, hlodavci, domácí zvířata

Způsob přenosu: infikovaným klíštětem, profesionální infekce infikovanými sekrety a krví (zdravotníci, řezníci)

Výskyt: Rusko (Krym, Rostov, Astracháň), Albánie, Afganistán, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Turecko, jižní Afrika, Irák, Irán, Pakistán, Uzbekistán, Arabský poloostrov, subsaharská Afrika