SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Zdraví a životní prostředí » Kvalita vody » Balená voda
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Balená voda

p_bvoda_01.jpg Strmě rostoucí spotřeba balených vod ve vyspělých zemích je považována za nový sociálně-kulturní jev přelomu 20. a 21. století, který má různé příčiny i důsledky. Pro spotřebitele je však důležité, aby si byl vědom všech výhod a rizik a aby své rozhodování kupovat či nekupovat balenou vodu, popř. kterou balenou vodu vybrat, činil vědomě, na základě dostatečně informovanosti, nikoliv pouze na základě reklamních doporučení.


 

Rady spotřebitelům balených vod

Základní informace o druzích balených vod a doporučení, jak se orientovat v nabídce s ohledem na zásady správného pitného režimu.


 

Pijete vodu z watercooleru?

Aktualizace stručných informací o problematice tzv. watercoolerů (čepovacích zařízení + ochlazovačů + ohřívačů balené vody) a rad, jak předcházet problémům s kvalitou čepované vody.


 

Složení balených vod

Základní údaje o složení tuzemských vyráběných kojeneckých, pramenitých a přírodních minerálních vod získané z etiket na obalech, internetových stránek jednotlivých výrobců a výsledků rozborů prováděných SZÚ.


 

Pitná voda obohacená kyslíkem

Odborný článek pracovníků SZÚ k problematice pitné vody obohacené kyslíkem. Předneseno na semináři “BALENÁ VODA – zdravotní a hygienická hlediska“ (8. ročník, Praha 8. 10. 2008). 


 

9. ročník tradičního semináře „Balená voda – zdravotní a hygienická hlediska“

Sborník z 9. ročníku semináře „Balená voda – zdravotní a hygienická hlediska“. Cena: 115 Kč  


 

Správný pitný režim

Informace o nové kampani na podporu správného pitného režimu ve Velké Británii - KEEP IT LIGHT


 

8. ročník tradičního semináře „Balená voda – zdravotní a hygienická hlediska“

Dne 8.10.2008 se konal již 8. ročník tradičního semináře „ Balená voda – zdravotní a hygienická hlediska “, který pořádala Česká vědeckotechnická vodohospodářská společnost ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem.


 

Komentář NRC pro pitnou vodu k PÍ-vodě a její distribuci

Pí-voda je druh uměle „aktivované“ vody, šířené od počátku 90.let z Maďarska po Evropě. Vzhledem k opakovaným dotazům odborné i laické veřejnosti vydalo v roce 2002 Národní referenční centrum (NRC) pro pitnou vodu k této problematice komentář (aktualizovaný v roce 2006).


 

Prodej minerálních vod před sto lety

Dobová zajímavost - citace ze dvou odborných časopisů z let 1899 a 1900.


 

Pitný režim

Pitný režim Aktuální poznatky o významu a zásadách správného pitného režimu. Tento článek by měl pomoci lidem, kteří se zajímají o své zdraví nebo o zdraví svých bližních či zaměstnanců, jak zdravě naplňovat pitný režim a orientovat se ve všudypřítomné reklamě na „nejlepší“, „nejchutnější“, „nejzdravější“ či „nejpřírodnější“ nápoje a vody, které bychom si (podle reklamy) měli dopřávat každý den v co největším množství. 


 

Řasy v balených vodách

Pseudococcomyxa adherens Příspěvek uveřejněný ve sborníku ze VII.ročníku semináře Balená voda - zdravotní a hygienická hlediska (4.10.2005, Praha).


 

Účinky vody s oxidem uhličitým na lidské zdraví

Referát přednesený na VI. ročníku semináře “BALENÁ VODA – zdravotní a hygienická hlediska”, konaném v Praze (24.4.2003), a otištěný ve sborníku z tohoto semináře.


 

 


Zájemcům o problematiku minerálních vod doporučujeme dubnové číslo z roku 2005 časopisu d-TEST, které přináší vyhodnocení testu přírodních minerálních vod, který vznikl ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem. Článek "Minerální otazníky" je volně ke stažení na internetových stránkách časopisu.

Nahoru