SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Aktuality » WHO darovala SZÚ nový genový sekvenátor
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

WHO darovala SZÚ nový genový sekvenátor

Kancelář WHO v Česku darovala Státnímu zdravotnímu ústavu přístroj pro genetickou sekvenaci vzorků patogenů. Díky sekvenaci  na tomto typu přístroje je možné zjistit varianty mutací SARS-CoV-2 za 24 hodin až u 16 vzorků. 


Jedná se o uzavřený systém, který  v současnosti umožňuje v rychlém režimu sekvenovat pouze SARS-CoV-2. Systém lze postupně adaptovat i na sekvenaci dalších patogenů, nebo humánních genů,  a případně i na analýzu většího množství vzorků. 
„Sekvenátor redukuje množství manuální práce spojené s přípravou vzorků na sekvenaci.Významná část práce je automatizovaná. Přístroj šetří námahu a minimalizuje množství možných chyb,“ uvedla RNDr. Helena Jiřincová z Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění. 
Dar SZÚ osobně předal dosavadní ředitel české Kanceláře WHO Srđan Matić. "Sekvenátor v hodnotě 8 milionů korun je velkou posilou pro naši Národní referenční laboratoř, která nesla v době pandemie SARS-CoV-2 významnou zátěž celogenomové sekvenace a v této práci na vyhodnocování variant a subvariant virů stále pokračuje. Velice děkujeme české kanceláři Světové zdravotnické organizace za takto významnou podporu naší práce. S WHO spolupracujeme dlouhodobě i v dalších oblastech veřejného zdraví a jejího zájmu o agendu SZÚ si velice vážíme," zdůraznila ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková. 
Předání přístroje zaznamenaly fotografie WHO, fotogalerii přikládáme:

Nahoru