Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » Nemoci přenášené hmyzem a roztoči » "Obrovské klíště" Hyalomma marginatum - výskyt...
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

"Obrovské klíště" Hyalomma marginatum - výskyt v Evropě


Hyalomma marginatum je klíště, které se běžně vyskytuje v jižní a východní Evropě. Ojedinělý výskyt je hlášen kromě Německa i z Maďarska, Finska, Nizozemska nebo Velké Británie. Jelikož je toto klíště běžným ektoparazitem ptáků a hospodářských zvířat, za nejpravděpodobnější způsob zavlečení do uvedených států je považován přelet či transport klíštěte spolu s těmito hostiteli.

Na rozdíl od našeho nejrozšířenějšího klíštěte, Ixodes ricinus, je Hyalomma marginatum větší, po nasátí může dospělá samice dosáhnout délky až 2,5 cm, má pouze dvouhostitelský vývojový cyklus, kdy je prvním hostitelem malý savec (nejčastěji z čeledi ježkovití a zajícovití) či pták a druhým velký savec.

H. marginatum nevyhledává místa s vysokou vlhkostí, naopak jeho typickým biotopem jsou stepi a savany, tedy lokality s nižší vlhkostí a vyšší teplotou.

Co se týče epidemiologie je klíště H. marginatum považováno za vektor přenosu krymsko-konžské hemoragické horečky či rickettsióz.

V České republice doposud neexistuje záznam, který by výskyt tohoto klíštěte potvrdil. Navíc, díky nízkým zimním teplotám a absenci preferovaných habitatů je usídlení tohoto druhu v současnosti považováno za nepravděpodobné. Na druhou stranu, vzhledem k opakovaným suchým teplým létům a mírným zimám je třeba situaci sledovat.

Nahoru