SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » A - Z infekce » C » Coronaviry » Onemocnění COVID-19, nový koronavirus SARS-CoV-2 » Základní informace, COVID-19
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Základní informace, COVID-19

zakladni_info.jpg


Onemocnění novým koronavirem SARS-CoV-2 (dříve 2019-nCoV), pojmenováno jako „COVID-19“ (coronavirus disease 2019)

Aktualizované rozšířené základní informace o onemocnění


 

Stanovisko k nošení ochranného štítu bez roušky


 

Záznam konference „Co víme a nevíme o COVID-19“

Odkaz na záznam konference „Co víme a nevíme o COVID-19“ , která se konala v úterý 26. května 2020 od 9,00 do 16.00 hod v Modré posluchárně konferenčního centra Univerzity Karlovy v Praze.


 

Turbulentní aerodynamika vydechovaných plynů a emise respiračních patogenů - potencionální využití nových poznatků pro snížení přenosu onemocnění COVID-19

Zkrácený překlad článku: Turbulent Gas Cloud and Respiratory Pathogen Emissions. Potential Implications for Reducing Transmission of COVID-19. JAMA. Published online March 26, 2020. doi:10.1001/jama.2020.4756  


 

Jsou kuřáci a uživatelé tabáku vystavení vyššímu riziku infekce COVID-19?


 

Doporučení lidem při současné epidemii koronaviru v ČR

Úplně nejdůležitější je zachovat si chladnou hlavu a nepanikařit. Informace prof. Beneše a prof. Machaly z Kliniky infekčních nemocí 3. LF UK, Nemocnice Na Bulovce, Praha.


 

Základní hygienická opatření - koronavirus

Informační spot SZÚ.


 

Chřipka versus koronavirus – podobnosti a zásadní rozdíly, situace k 18.3.2020

Zatímco projevy jsou u obou onemocnění podobné (hlavně suchý kašel, horečka, dušnost), liší se podíl onemocnění se závažným průběhem.


 

SARS koronaviry mohou přežít na nebaleném pečivu (COVID-19)

Na základě dotazů zveřejňujeme informaci týkající se možnosti kontaminace povrchu nebaleného pečiva v obchodní síti. Na CZVP SZÚ nemáme žádnou informaci o tomto druhu přenosu koronavirů v souvislostí s COVID-19. Původce onemocnění však může zůstávat na rukou a povrchu předmětů několik hodin životaschopný. Lze okamžitě učinit opatření. Zákazníci mají mít zakrytý nos a ústa rouškou, šálou, šátkem a na rukou jednorázové rukavice. Přenos se maximálně sníží. A toto opatření realizovat v supermarketech již u vchodu.


 

Covid-19 a koronaviry - jak správně používat dezinfekční prostředky

Co bychom měli znát dříve než začneme dezinfikovat? Veřejnost se ptá, jak se dá provádět dezinfekce v domovních prostorách, bytech, stravovacích službách. Metodický materiál nám poskytla paní Mgr. I.Lukašíková, ředitelka odboru HDM KHS ZK. Byl připraven v minulém roce. Je velmi názorný, obecný a může účinně pomoci v praxi. Odezva veřejnosti na tento materiál je velmi dobrá. Doporučení je, abychom materiál zveřejnili na webu SZÚ. Rádi  ho proto sdílíme.


 

Oblasti s přenosem COVID-19 v komunitě

ECDC dále bude definovat jen celé země s komunitním přenosem COVID-19 a odkazuje od 2. 3. 2020 na stránky WHO. Odkaz na stránky německého RKI, italského a francouzského a španělského MZ, kde jsou pravidelně aktualizovány postižené regiony a počty případů.


 

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi v souvislosti s novým onemocněním COVID-19.


 

Koronavirová infekce a těhotenství (COVID-19)

Stanovisko České společnosti pro ultrazvuk v porodnictví a gynekologii ČLS JEP (www.csupg.cz)


 

Nový koronavirus a pitná voda

Aktualizované stanovisko Národního referenčního centra (NRC) pro pitnou vodu k otázce přenosu nového koronaviru (SARS-CoV-2) pitnou vodou a odkaz na dokument Světové zdravotnické organizace. 


 

Vyjádření NRL/DS k článku „Persistence of coronaviruses on inanimate surface and its inactivation with biocidal Agens“ uvedeného v časopise Journal of Hospital Infection

K přežívání koronaviru na různých površích materiálů se NRL pro dezinfekci a sterilizaci nemůže relevantně vyjádřit, protože se touto problematikou nezabývá a viry, které jsou uvedeny v této studii při svých metodách testování nepoužívá. Vzhledem k tomu, že se jedná o vědecký časopis s Impact faktorem, lze zde uvedené informace považovat za seriózní.


 

Vědci z Dohertyho Institutu v Melbourne jako první vykultivovali a sdílejí koronaviry z Wu-Chanu

Vědcům z Institutu Petera Dohertyho pro infekce a imunitu v Melbourne se úspěšně podařilo z materiálu odebraného nemocnému vykultivovat koronaviry z Wu-chanu.  Tento krok poskytne odborným mezinárodním laboratořím zásadní informace, které pomohou v boji proti viru.


 

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo Letišti Praha ochranné opatření

Informace o ochranných opatření ze stránek Ministerstva zdravotnictví ČR, k terým nařídilo Letišti Václava Havla Praha poskytovat cestujícím v souvislosti s hrozící nákazou koronavirem relevantní informace, které vydal Státní zdravotní ústav.


 

První importovaný případ onemocnění novým koronavirem 2019-nCoV do USA

21. 1. 2020 potvrdilo CDC první importovaný případ onemocnění novým koronavirem 2019-nCoV do USA, státu Washington. Pacient nedávno přijel z Wu-chanu, kde probíhá od prosince 2019 epidemie onemocnění novým koronavirem. I když se původně předpokládalo, že se nákaza přenáší ze zvířat na člověka, je zřejmé, že dochází i k mezilidskému přenosu.


 

První případ onemocnění novým koronavirem importovaný z Číny do Japonska – 15. 1. 2020

15. ledna 2020 večer byl potvrzen první případ onemocnění novým koronavirem v Japonsku.


 

Prohlášení WHO k výskytu nového koronaviru v Thajsku. Informace o situaci ke dni 14. 1. 2020.

8. ledna byla v Bangkoku hospitalizována 61 letá cestovatelka z Wu-chanu z Číny, u které bylo  potvrzeno onemocnění novým koronavirem. Podle thajských úřadů se pacientka nyní zotavuje a je připravena k návratu domů.


 

Případy pneumonie pravděpodobně spojené s novým koronavirem, Wu-chan, Čína

Ve Wu-chanu, hlavním městě čínské provincie Chu-pej a nejlidnatějším městě ve střední Číně, došlo k výskytu pneumonií, u nichž dosud není znám přesný původce onemocnění ani způsob přenosu.


 

Nahoru