Aktuality
Světový den ledvin
08. března 2023 | Autor: CPVZ
Světový den ledvin každoročně připadá na druhý čtvrtek v březnu, což je letos 9. březen. Cílem akce je zvýšit informovanost a povědomí veřejnosti o primární prevenci, rizikových faktorech, nemocech ledvin, jejich včasné diagnostice a možnostech léčby.
Až 10 % populace se léčí s chronickým onemocněním ledvin. O onemocnění svých ledvin neví 40 % pacientů až do chvíle, kdy s akutními problémy navštíví lékaře. Chronická onemocnění ledvin v raném stadiu často nemívají žádné příznaky a nezpůsobují potíže. Člověk může ztratit až 90 % funkce ledvin, aniž by měl jakékoliv příznaky.
V pokročilém stadiu patří mezi příznaky chronického onemocnění ledvin:
otoky v oblasti očních víček, kotníků a dolních končetin, únava, snížená výkonnost, poruchy soustředění, ztráta chuti k jídlu či jiné zažívací potíže, pocení, snížená tvorba moči až zástava močení, v některých případech naopak – zvýšené močení – více než 2500 ml/24 hod., časté močení v nočních hodinách.
Chronickým onemocněním ledvin lze předcházet dodržováním jednoduchých pravidel zdravého životního stylu:
- Příjem tekutin – denně 1,5 – 2 litry. V závislosti na fyzické aktivitě, vnějších klimatických podmínkách, akutních horečnatých onemocnění aj. zvyšte příjem tekutin. Vhodnými nápoji jsou: voda z kohoutku (ochucená citrónem, bylinkami, ovocem), neslazené minerální vody – střídat různé druhy, ředěné džusy a ovocné šťávy (alespoň 1:1), ovocné čaje, neochucené mléko.
- Výživa – dosolujeme jídlo max. 1g/den kuchyňské soli, což představuje cca množství odpovídající špičce čajové lžičky, protože další sůl přijímáme z již hotových potravin a celkové množství přijaté soli za den by nemělo přesáhnout 5g;
- omezujeme konzumaci jednoduchých cukrů, např. slazené ochucené mléčné výrobky, cukrovinky, slazené nápoje, sladké pečivo. Dle doporučení Světové zdravotnické organizace by příjem jednoduchých cukrů za den neměl přesáhnout 24 g (analogicky 6 kostkám cukru) včetně cukrů z potravin;
- preferujeme celozrnné pečivo a těstoviny, zeleninu syrovou i tepelně upravenou, ovoce. Zelenina by měla zabírat polovinu plochy talíře u každého denního jídla (snídaně, oběd, večeře).
- Pravidelná pohybová aktivita – u dospělých minimálně 30 minut denně svižné chůze nebo 150 minut cvičení střední intenzity týdně, u dětí (6 – 17 let) minimálně 60 minut aktivního pohybu denně.
- Nekouříme – kouření nejen tabákových výrobků poškozuje cévy v celém těle. Při kouření vzniká více než 8000 chemických látek, z toho více než 165 způsobuje nádorová onemocnění.
- Pijeme nealkoholické nápoje, protože alkohol je karcinogen 1. třídy. Žádná dávka alkoholu není pro lidský organismus bezpečná.
- Volně prodejné léky užíváme pouze po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem (např. léky proti bolesti).
- Navštěvujeme pravidelné preventivní prohlídky u svého praktického lékaře.
V případě onemocnění cukrovkou, vysokým krevním tlakem, chronickým onemocněním srdce a cév, obezitou, onemocněním ledvin v rodině a současném výskytu některého z uvedených příznaků navštivte svého praktického lékaře.