Aktuality
Pozor na takzvané samokrmící polštářky pro kojence. Dětem může hrozit udušení!
21. dubna 2023 | Autor: Tisková zpráva
Státní zdravotní ústav sdílí varování o rizicích vydané irskou Komisí pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitelů (CCPC – Competition and Consumer Protection Commission), která zakázala prodej dětských polštářků pro samokrmení kvůli riziku smrti nebo vážného zranění kojenců. Výrobek, který k prodeji ještě stále nabízí i mnoho mezinárodních internetových obchodů má sloužit k tomu, aby držel sám dítěti láhev v ústech. Ve chvíli, kdy má již dítě tekuté stravy dostatek, nebo u kojení usne, hrozí riziko dušení kvůli vdechnutí obsahu láhve.
„Výrobek připomíná známý cestovní polštář objímající krk a hlavu dítěte, ale je v části ležící na hrudníku dítěte doplněný místem pro upevnění kojenecké láhve. Tím dítě ztrácí přirozenou možnost láhev se stravou odstrčit či pustit z rukou ve chvíli, kdy už nechce pít. Je vysoce pravděpodobné, že nemusí být ani v tu chvíli dostatečně kontrolováno rodičem či pečující osobou, protože výrobek je určen k tomu, aby uvolnil ruce dospělému, aby dítě sálo tekutou stravu samo. Láhev ale sama drží v ústech kojence a obsah může dál vytékat do úst i v případě, že dítě například usne nebo je již nasyceno. Stačí chvilka bez dozoru a snadno může dojít k dušení a v nejhorších případech i k udušení dítěte. V případě, že dítě u krmení usne, může se dusit i zcela tiše, rodiče neupozorní ani pláč či hlasitý kašel,“ varuje Ing. Jitka Sosnovcová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro materiály určené pro styk s potravinami a pro výrobky pro děti do 3 let.
Jak popisuje využití výrobku i sama irská Komise, polštář se umísťuje kolem krku dítěte, láhev se připevní gumičkou nebo sáčkem a dítě se položí na záda, aby se samo a bez pomoci nakrmilo.
Mléko či jiná tekutá strava tak může vytékat do úst dítěte i ve chvíli, kdy samo nepolyká. To může přímo vést k udušení. „Dušení může být tiché a malé dítě nemá ani dostatek obratnosti a schopností rozpoznat, že potřebuje urychleně pozornost a pomoc,“ upozorňují i sami irští odborníci a dodávají, že může nastat také takzvaná aspirační pneumonie, pokud mléko či jiná tekutá strava teče spíše do plic dítěte než do žaludku. K tomu dochází, pokud je tok mléka příliš rychlý a dítě není schopno držet krok polykáním.
„Dětské polštářky pro samokrmení představují vážné riziko v důsledku dušení nebo aspirační pneumonie, které v tom nejhorším případě mohou skončit i úmrtím kojence. Jsou nebezpečné a přímo odporují zásadám bezpečného krmení z láhve,“ uvádí také Clara Thornton, ředitelka CCPC pro bezpečnost produktů.
Podle dostupných informací od českých kontrolních orgánů se tyto výrobky na českém trhu dosud naštěstí nevyskytují. Není však vyloučeno, že čeští spotřebitelé si mohli tyto výrobky objednat na mezinárodních internetových obchodech, anebo si je přivézt ze zahraničí. Důkazem, že tyto výrobky jsou na internetu stále nabízeny je snímek obrazovky, kterým doplňujeme tuto varovnou zprávu.
Tiskovou zprávu doplňujeme printscreenem obrazovky běžného internetového vyhledavače, který ukazuje varianty výrobků a ilustruje stav nabídky tohoto rizikového výrobku k 21. 4. 2023.