OMEGA 3 a ZDRAVÍ
Mateřské mléko: omega-3 mastné kyseliny jsou průměrně ze 70% tukové tkáně, zbytek ze 30% diety
Několik poznámek ke kojení a mateřské mléko.
Obvykle se doporučuje alespoň o šesti měsících výlučného kojení a kombinace příkrmů s kojením po co nejdelší dobu. Doba kojení je lepší než žádná, a to ze dvou důvodů: kritická je první fáze kojení, která zahrnuje mlezivo. Trvá jen několik dní a mnohé mozkové a kognitivní výhody kojení se zvyšují téměř lineárně s délkou kojení. Každý měsíc kojení přináší významné zdravotní další výhody. Lidské mateřské mléko je složitou směsí, která je dynamickou směsí. Má zásadní důležité nutriční složky, které se mění v závislosti na délce kojení. Platí pro zrání lidského mléka od kolostra (3-5 dní), přes přechodné mléko (asi 14 dní) až po zralé mléko, v průběhu dnů, týdnů a měsíců kojení a v jednotlivém kojení.
Obsah tuků v mateřském mléce
V těhotenství je obvyklý přírůstek hmotnosti tuku je asi 3300 g, prsa mají obvykle hmotnost asi 500 g. Objem krve je asi 1500 g. BMI je obvykle v rozsahu asi 18,5 – 25. Nárůst hmotnosti je asi 11,5 – 16 kg. Nevhodná je přísná dieta s cílem rychlého snížení hmotnosti. Optimální hubnutí se pohybuje asi 0,5 kg/týden. Množství tuku se v průběhu jednoho kojení má asi 42% nasycených MK a 57% nenasycené MK.
Mateřské a kravské mléko se liší
Nutričním rozdílem mezi kravským mlékem, mnoha formulemi a lidským mateřským mlékem je složení tuků. Celkový obsah tuku je v lidském mateřském mléce jen nepatrně vyšší než v kravském mléce a umělé výživě, ale druhy tuků jsou velmi odlišné. Rozdíly odrážejí ve stravě, zejména v konzumaci omega-3 mastných kyselin s dlouhým řetězcem, které jsou tak důležité pro vývoj mozku a inteligenci, jako jsou EPA a DHA, omega-3 mastné kyseliny. Ve výše uvedené tabulce je dobře znázorněn dopad přechodu na středomořskou stravu na složení mléčného tuku. Častá konzumace mořských plodů zvyšuje hladinu EPA a DHA v mateřském mléce 3-6krát, což je významné zvýšení složky, která významně přispívá k biosyntéze a funkci membrán centrálního nervového systému.
Je to proto, že tuk v mléce není syntetizován v prsu, jako velká část sacharidů a bílkovin, ale je transportován přímo ze stravy a tukových zásob.
Jak to je ?
30 % omega-3 mastných kyselin je obvykle z diety a 70 % z tukové tkáně těla. 20 % se ale sníží, metabolizuje se v játrech. Přestože ženy syntetizují EPA a DHA z esenciální omega-3 mastné kyseliny α-linolenové (ALA), která se nachází v rostlinách, vlašských ořeších a lněném semínku, mnohem účinněji než muži. Asociace mezi délkou kojení a IQ jsou komplikované a možná i oslabené matoucím příspěvkem IQ a úrovně vzdělání rodičů. Důkazů je stále výhodné, aby do stravy přidávali DHA
prof.J.Ruprich, CZVP SZÚ, 23.2.2023
Zdroj: přednáška měla název: Výživový pohled na kojení. @DrTomSherman nebo @GUFoodStudies, 2013, podle Thomas Sherman, USA. Opakujeme fakta, která existují. Je to součást metodiky měření DHA (a další mastné kyseliny) pro veřejnou podporu kojení v ČR.