Aktuality
Petr Pumann pro Radiožurnál: Ve vodách se zeleným povrchem není bezpečné se koupat
13. července 2023 | Autor: ČRo Radiožurnál
Petr Pumann z oddělení hygieny vody Centra zdraví a životního prostředí SZÚ byl hostem ČRo Radiožurnál. V rozhovoru s Tomášem Pancířem rozebral aktuální kvalitu koupacích vod a také zdravotní rizika, která po vykoupání ve znečištěné vodě hrozí.
Přepis rozhovoru:
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Už pátý den v řadě zažíváme vlnu veder, kdy se teploty pohybují okolo nebo dokonce nad hranicí 30, 30 °C. To samozřejmě řadu lidí láká k vodě. Podle serveru koupacivody.cz, který provozuje státní ÚZIS, je kvalita vody v přírodních koupalištích vesměs Dobrá, voda je vhodná ke koupání. Výjimkou je rybník v Trutnově a biotop v Prostřední Bečvě, tam je zákaz koupání a také Podolsko na Orlíku a lom Jezírko, Košutka na Plzeňsku, tam voda není vhodná ke koupání. Víc už teď rozebereme s Petrem Pumannem z oddělení hygieny vody Státního zdravotního ústavu, dobrý den.
Petr PUMANN, Státní zdravotní ústav
Dobrý den.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Ten pohled na mapu koupališť na webu koupacivody.cz vypadá velmi optimisticky. Zcela jasně převládají desítky míst vhodných ke koupání, ale když člověk klikne na ta jednotlivá místa, tak zjistí, že vesměs poslední zveřejněná data jsou z konce června. Dnes přitom máme 12. července, zažíváme řadu dní tropické teploty. Nemohla se kvůli těm vysokým teplotám během té doby kvalita vody výrazněji zhoršit, než jak to vypadá na té mapě?
Petr PUMANN, Státní zdravotní ústav
No, máte pravdu, že to, co vždycky vidíme buď tady na, na tom portálu koupacivody.cz nebo třeba na stránkách krajský hygienických stanic, je vždycky trošku pohled do minulosti. Sice ne příliš špatnéné, ale je, bohužel. Lépe to neumíme. Takže máte pravdu v tom, že někde už to nemusí odpovídat, že ta situace se může měnit někde i docela rychle, ale na většině míst si myslím, že to je stabilní a že na tom ty teploty až takovou roli mít nebudou.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Máte nějaké obecné rady a doporučení, jak může člověk přímo na místě jako laik poznat, jestli je bezpečné se tam koupat? Dá se to vždycky poznat pohledem nebo třeba čichem?
Petr PUMANN, Státní zdravotní ústav
Vždycky se to poznat nedá, ale to, co nám vodu kazí nejvíce, to jsou sinice, tak tam si myslím, že ty extrémní případy pozná dobře i laik, ani nemyslím, že by to bylo nutně čichem, tam spíš ten problém, problém je vidět zrakem, tam opravdu vidíte, že jsou na hladině zelené povlaky, tak tam samozřejmě ta voda ani ke koupání neláká a v některých případech to opravdu nemusí být bezpečné, zvlášť kdyby se to člověk napil.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Pokud jde o ty jiné škodliviny nebo jiné závady vody, tam už to tak jednoduché ale není?
Petr PUMANN, Státní zdravotní ústav
Není. Tam připadají dvě skupiny rizik, jedna jsou nějaká infekční onemocnění a tam samozřejmě se taky sledují, ale tam se ta situace může mít poměrně rychle, samozřejmě to může být závislé na tom i třeba, kolik tam je lidí a jestli zrovna mezi těmi lidmi je někdo infekční, ale to se opravdu monitoringem pořádně podchytit nedá. No a potom cerkáriová dermatitida, kterou teda, takové parazitární onemocnění, které, které hostí vodní práci a hlavně teda vodní plži, který se uvolňujou ty larvičky, které pak případně můžou způsobit nepřímou vyrážku, tak tam jsou to většinou vody poměrně čisté a tam takovou indikací by maximálně mohly být větší počet těch plžů, kteří na té lokalitě jsou, ale ty vody obvykle vypadají velmi čistě.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Ta cerkáriová dermatitida, o které jste teď mluvil, se projevuje silně svědivou vyrážkou. Když člověk něco takového má, je vhodné vyhledat pomoc kožních odborníků nebo zvládne to vyléčit sám, nebo to přejde bez nějakého zásadního léčení?
Petr PUMANN, Státní zdravotní ústav
No, samozřejmě, pokud vyhledá odborníky nebo to aspoň někam hlásí, tak samozřejmě pomůže třeba ostatním, že se o tom dozvíme a případně se dají nějaká opatření informovat veřejnost. Co se týče těch opatření jakoby léčby, tak tam většinou buďto, co dá přejít, anebo když je to hodně intenzivnější, třeba těch „štípanců“ je hodně, tak tam pak se vyplatí nějaká léčba antihistaminiky třeba.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Říká Petr Pumann z oddělení hygieny vody Státního zdravotního ústavu. Díky za rozhovor, na viděnou, na slyšenou.
Petr PUMANN, Státní zdravotní ústav
Na slyšenou.