Aktuality

Podzimní prázdniny vytvořily umělý pokles v počtech hlášených respiračních infekcí

04. listopadu 2024 | Autor: Tisková zpráva

Ve 44. týdnu roku 2024 byla nemocnost akutních respiračních infekcí (ARI) na hodnotě 831 na 100 000 obyvatel, což představuje pokles o téměř 40 % v porovnání s předchozím týdnem. Pokles je evidován ve všech sledovaných věkových skupinách populace a můžeme ho nazvat uměle vytvořeným, neboť souvisí se státním svátkem a podzimními prázdninami, tudíž data za předchozí týden nemusí být skutečným obrazem aktuálního vývoje epidemiologické situace. Nejvyšší nemocnost pozorujeme nadále v Jihomoravském kraji. V kategorii chřipce podobných onemocnění (ILI) se aktuální celková nemocnost také snížila, konkrétně o necelých 23 %, nicméně u dospělých ve věku 25-64 let je evidován vzestup o více než 6 %. Významný podíl na aktuální nemocnosti mají především mykoplazmové infekce.

 „Letos je mykoplazmových infekcí hodně, v zásadě se zhruba početně rovnají výskytu covidu, ačkoli u mykoplazmat nemáme k dispozici srovnatelná celoplošná hlášení. Nárůst ale sledujeme v rámci sentinelového neboli průřezového systému testování malého vzorku populace, kdy v posledním období přibývá až do stovky laboratorně prokázaných případů každý týden. Vyšší výskyty onemocnění vyvolaných Mycoplasma pneumoniae se obvykle opakují v několikaletých cyklech. Je tomu tak i u dalších nechřipkových respiračních virů, mnozí si jistě vzpomenou například na vysoké počty nemocných s RS viry v minulých sezonách,“ vysvětluje příčinu vysokého počtu mykoplazmových infekcí vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí, MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

Co se týká výrazného poklesu počtu hlášených akutních respiračních infekcí, předpokládáme, že se jedná o pokles v zásadě pouze na papíře, který je významně ovlivněný státním svátkem a podzimními prázdninami. Lidé nechodili tolik s nemocemi k lékaři, například proto, že nepotřebovali vystavit v době volna neschopenku. Také systém hlášení ovlivňují dny volna či dovolených například v ordinacích praktických lékařů, tudíž data za předchozí týden nejsou příliš reprezentativní. „Skutečný pokles respiračních infekcí tedy nebude tak výrazný a lze očekávat, že nemocných bude s příchodem stále chladnějšího počasí naopak přibývat. Nezapomínejme proto na prevenci jak očkováním, tak dodržováním respirační etikety, ohleduplností, využijme na ochranu dýchacích cest respirátory, zejména v prostorách s vyšší kumulací osob. Dbejme i na častou a důslednou hygienu rukou. Na nemytých rukou si můžeme infekce snadno na sebe přenést z kontaminovaných povrchů, typicky například z madel v hromadné dopravě, klik dveří či nákupních vozíků,“ připomíná hlavní hygienička a ředitelka SZÚ, MUDr. Barbora Macková, MHA.

 „V letošní sezoně (od 1. 9. 2024) podstoupilo očkování proti covid-19 více než 228 tisíc osob, proti chřipce pak více než 520 tisíc osob. V obou případech je zájem o očkování zejména u osob vyššího věku. Očkování je doporučeno zejména lidem vyššího věku a těm, kteří trpí nějakým závažným chronickým onemocněním. Stále je vhodný čas na to se nechat očkovat a snížit tak významně riziko závažného průběhu,“ uvedl ředitel Odboru ochrany veřejného zdraví MZČR, Matyáš Fošum.

Podrobné grafy a tabulky jsou přílohou této tiskové zprávy.