Chikungunya

Základní informace o onemocnění

Horečka Chikungunya (CHIKV) – Základní informace o onemocnění

Výskyt: Chikungunya je virové onemocnění přenášené komáry rodu Aedes na člověka, které bylo poprvé popsáno v Tanzánii v roce 1953. Dnes je virus rozšířen v tropických a subtropických oblastech Afriky, Asie a Ameriky. Epidemie byly zaznamenány v různých regionech včetně Indie, jihovýchodní Asie a Karibiku. Riziko šíření viru chikungunya v EU je vysoké vzhledem k importu infikovanými cestovateli, přítomnosti kompetentních přenašečů (vektorů) v mnoha zemích (zejména kolem pobřeží Středozemního moře) a vnímavosti populace.

Příznaky a symptomy: Onemocnění se projevuje náhlým nástupem vysoké horečky, která je často doprovázena silnými bolestmi kloubů. Mezi další příznaky patří bolesti hlavy, svalů a vyrážka na tvářích a trupu. Většina lidí se uzdraví, ale u 30-40 % postižených se může vyvinout chronická artritida, která připomíná revmatoidní artritidu a může trvat měsíce i roky. U novorozenců může dojít k meningoencefalitidě.

Antivirová léčba není dispozici, léčba je pouze symptomatická (užívání protizánětlivých léků a léků proti bolesti).

Inkubační doba: 1 až 12 dní, v průměru 3-7 dní

Původce: Virus Chikungunya z rodu Alphavirus, čeledi Togaviridae. Virus má tři hlavní genotypy: západoafrický, asijský a východo-středo-jihoafrický, které odrážely geografické rozšíření až do rozšíření východo-středo-jihoafrického sérotypu do Asie v roce 2006 a rozšíření asijského typu do Ameriky v roce 2013.

Zdroj nákazy: Hlavním zdrojem nebo rezervoárem viru chikungunya je člověk; v Africe jsou za přirozené hostitele považováni volně žijící primáti, přenašečem viru jsou infikovaní komáři rodu Aedes spp.

Přenos: Virus chikungunya přenášejí komáři rodu Aedes spp.

Po prodělání nákazy má člověk pravděpodobně celoživotní imunitu.

Prevence: V současné době neexistuje žádná specifická antivirová léčba proti onemocnění virem Chikungunya. V Evropské agentuře pro léčivé přípravky (European Medicines Agency, EMA) je registrovaná vakcína pro dospělé od 18 let (živá).

Mezi doporučená opatření k prevenci přenosu infekce kousnutím komáry patří:

  • používání repelentů,
  • používání moskytiér,
  • spaní v klimatizovaných místnostech nebo ve stíněných místnostech,
  • nošení oděvů zakrývajících nohy a ruce;

Indigenní případ dosud nebyl v České republice zaznamenán. Od roku 2018 bylo k 10.10.2024 do Informačního systému infekčních nemocí ISIN nahlášeno 29 případů importovaných ze zahraničí (nejvíce z Thajska – 19 případů).

 

Zdroje informací:

 

9.10.2024

Chikungunya – základní informace o onemocnění