Požadavky pro uvádění kosmetických přípravků do oběhu
Autor: RNDr. Hana Bendová, Ph.D.
Osoba, která uvádí kosmetické přípravky do oběhu (výrobce nebo dovozce nebo distributor), je povinna v souladu se zákonem č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, ve znění Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích:
- mít zhodnocení bezpečnosti kosmetického přípravku
- uchovávat technickou dokumentaci po dobu 10 let od uvedení poslední šarže kosmetického přípravku na trh v rozsahu dle čl. 11 odst. 2, body a) až e) nařízení ES o kosmetických přípravcích:
a) popis kosmetického přípravku, jenž umožňuje snadné přiřazení informační dokumentace k danému kosmetickému přípravku
b) zprávu o bezpečnosti kosmetického přípravku podle čl. 10 odst. 1;
c) popis výrobní metody a prohlášení o dodržení správné výrobní praxe podle článku 8
d) pokud to odůvodňuje povaha nebo účinek kosmetického přípravku, důkaz o udávaném účinku kosmetického přípravku
e) údaje o jakýchkoli zkouškách na zvířatech provedených výrobcem, jeho zprostředkovateli nebo dodavateli v souvislosti s vývojem nebo posouzením bezpečnosti kosmetického přípravku nebo jeho přísad, včetně jakýchkoli zkoušek na zvířatech provedených za účelem splnění právních požadavků třetích zemí - provést notifikaci podle zákona č. 258/2000 Sb.
Při prezentaci a nabídce kosmetického přípravku spotřebiteli je nutno dodržovat ustanovení zákona č.634/1992 Sb. o ochraně spotřebitele, který ukládá poctivost prodeje (§3), povinnost informovat spotřebitele o vlastnostech výrobku (§9) a zakazuje klamat spotřebitele (§8) a nařízení 655/2013 o tvrzení na obalech kosmetických přípravků.
Při hodnocení bezpečnosti kosmetických přípravků pro zdraví osob a při průkazu deklarované funkce kosmetického přípravku se vychází z následujících předpisů a metodických doporučení :
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích.
- Zákon č. 634/1992 Sb. o ochraně spotřebitele.
- Metodické návody Cosmetics Europe* (Cosmetics Europe Gudelines) pro hodnocení bezpečnosti, funkce a kožní snášenlivosti kosmetických přípravků.
Zhodnocení bezpečnosti a funkce provádí rutinně Národní referenční centrum pro kosmetiku, Státní zdravotní ústav Praha. Pro laboratorní analýzy a biologické testy jsou využívány metodiky Direktiv EU, ČSN, ČSN EN, ISO, Cosmetics Europe Methods a Guidelines nebo publikované metodiky dle současných vědecko-technických poznatků.
Kontaktní osoba:
RNDr. Hana Bendová, Ph.D.
e-mail: hana.bendova@szu.cz; kosmetika@szu.cz
* Cosmetics Europe (The Personal Care Association)
Adresa: Avenue Herrmann Debroux 40, B-1160 Brussels, Belgium
Tel.: +32 2 227 66 10
Fax: +32 2 227 66 27