V okamžiku, kdy výkon práce zdravotnickým pracovníkem nebo pracovníkem sociálních služeb, který měl rizikový kontakt, není nezbytný pro zajištění poskytování sociálních nebo zdravotních služeb, je zaměstnavatel povinen informovat místně příslušný orgán ochrany veřejného zdraví, který nařídí pracovníkovi karanténní opatření.
Pokud pracovník, který měl rizikový kontakt a nemá klinické příznaky onemocnění COVID 19, je nezbytný pro zajištění poskytování zdravotních nebo sociálních služeb, zaměstnavatel mu zajistí stanovené podmínky pro výkon práce. Pracovník je následně povinen dodržovat striktní pravidla.
Tito pracovníci jsou povinni vykonávat činnost pouze s respirátorem třídy FFP3 bez výdechového ventilu, nebo třídy FFP2 v případě nedostupnosti třídy FFP3 po dobu 14 dnů. Jeden respirátor lze používat maximálně po dobu 6 hodin. Tento pracovník zároveň pracuje v takovém režimu práce, aby se minimalizoval kontakt s ostatními pracovníky a osobami. Současně omezí pohyb po zařízení poskytovatele sociálních služeb na nezbytně nutnou míru.
Každý den před zahájením výkonu práce si pracovník změří tělesnou teplotu a sdělí výsledek měření teploty a svůj aktuální zdravotní vedoucímu zaměstnanci. Po 5 dnech od rizikového kontaktu podstoupí pracovník výtěr z nosohltanu PCR test na koronavirus. Za 10 dnů od rizikového kontaktu proběhne testování z kapilární krve na přítomnost IgM a IgG protilátek.
V případě negativního výsledku obou vyšetření pracovník pokračuje ve výkonu práce. Za 14 dnů od rizikového kontaktu je opět podroben testování. Pokud je výsledek obou vyšetření negativní, pracovník nadále vykonává práci v normálním režimu práce.
Mimořádné opatření – nařízení k organizaci a provádění karantény v sociálních službách 14.4.2020