„Co se týká detailnějšího rozdělení profesí, covidem-19 onemocněly zejména zdravotní sestry (2670 případů). V sestupném pořadí následovali lékaři (780 případů), sanitářky – ošetřovatelky (732 případů), pracovníci sociálních služeb (289 případů) a záchranáři – řidiči sanitních vozů (272 případů) a další,“ upřesňuje doc. MUDr. Pavel Urban, CSc., z Centra hygieny práce a pracovního lékařství SZÚ.
Z ostatních infekčních nemocí mimo covid-19 následovaly v sestupném pořadí svrab (47 případů), dávivý kašel (4 případy) a virový zánět spojivek (3 případy). Jiné infekce se vyskytly ojediněle.
Pokud bychom se podívali na situaci všech uznaných nemocí z povolání po krajích, pak nejvíce jich nahlásil Moravskoslezský kraj, kde hovoříme o celkem 1 187 případech, a to představuje téměř 20 % všech hlášených případů. Opět přední příčka v tomto kraji patří covidu-19 s celkem 999 případy. Ve srovnání s rokem 2020 došlo v roce 2021 k celkovému nárůstu počtu hlášených nemocí z povolání ve všech krajích o 50 až 935 případů. Opět byl na vině především covid-19. Největší nárůst byl v kraji Olomouckém, nejmenší v kraji Karlovarském. I podle krajů platí, že nejčastěji onemocněli pracovníci v odvětví Zdravotní a sociální péče.
„U dalších popsaných nemocí z povolání nepozorujeme žádné zásadní výkyvy, koronavirus nám vytvořil opravdu zlom ve statistikách, které se jinak, z pohledu dalších běžně hlášených nemocí z povolání rok od roku prakticky výrazně nemění. V souhrnu se kromě covidu-19 mezi nečastější nemoci z povolání řadí diagnóza syndromu karpálního tunelu z přetěžování lokální svalovou zátěží nebo z vibrací a kontaktní alergické dermatitidy“, dodává MUDr. Vladimíra Lipšová, vedoucí Centra hygieny práce a pracovního lékařství SZÚ.
Celá souhrnná zpráva o nemocích z povolání v České republice za rok 2021, včetně podrobných tabulek s číselnými údaji a grafy, je na našem webu.