Dny podporující zdraví

Mezinárodní den Alzheimerovy choroby

21. září si již tradičně připomínáme Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Alzheimerova choroba se stává, jako nejčastější forma demence, velmi palčivým celosvětovým problémem veřejného zdraví. Nemoc není pouhou zapomnětlivostí, ale závažný nevyléčitelný stav, který má svůj původ v úbytku mozkové hmoty. Zpočátku těžko rozpoznatelné příznaky demence se s postupujícím onemocněním prohlubují. Poruchy krátkodobé paměti s typickou zapomětlivostí se prolínají s narušením orientace v čase a prostoru, kdy dotyčný bloudí na známých místech, ztrácí jazykové a vyjadřovací schopnosti. Bývá nejčastější příčinou demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka.

Každý z nás může pro sebe udělat pár jednoduchých kroků v prevenci

  • Pohybová aktivita – Baví vás projet se na kole, vyvenčit psa, plavání, tanec nebo procházka svižnou chůzí? Výborně! Přibývá totiž vědeckých důkazů, že preventivně působí již pouhých 30 minut pohybové aktivity střední intenzity, a to 3 – 4 krát týdně.
  • Pestré a kvalitní jídlo – u kterého se sejdete s rodinou, přáteli nebo si ho sami v klidu vychutnáte. Určitě denně zařaďte 3 porce zeleniny a 2 porce ovoce, jako zdroje vitamínů a také vlákniny. I celozrnné výrobky a luštěniny jsou plné dobré vlákniny. Dopřejte si alespoň 2 krát týdně rybu, ať už makrelu, lososa, tuňáka, sardinky nebo tresku.
  • 7 – 8 hodin kvalitního spánku – pro udržení mozku v dobré kondici je spánek zásadní. Na spánku vám však rozhodně nepřidá konzumace energetických nápojů, alkoholu nebo kouření.
  • Partnerem v péči o zdraví je nám praktický lékař. Proto bychom se každé 2 roky měli vypravit na pravidelnou preventivní prohlídku, jejíž součástí je i krátký test ke zjištění kognitivní kondice.
Nejlepším odborníkem na naše zdraví jsme v první řadě my sami. Je pouze na nás, abychom tyto jednoduché preventivní kroky začlenili do našeho každodenního života.

Fotogalerie: