Světový den duševního zdraví
Tento důležitý den si připomínáme teprve od roku 1992, ale v posledních letech zcela jistě nabírá na významu čím dál víc.
Oficiální téma, které každoročně stanovuje Světová federace pro duševní zdraví, zní: „Duševní zdraví na pracovišti“ nebo také “Je čas myslet na duševní zdraví na pracovišti.” Duševní zdraví totiž hraje klíčovou roli v každodenním životě a má zásadní dopad na výkon a spokojenost zaměstnanců. V práci trávíme spoustu času. Za celý život přibližně 45 let. Statistiky Eurostat dokonce ukazují, že Češi stráví asi o 2,5 hodiny víc týdně než je evropský průměr!
Jak tedy můžeme podporovat duševní zdraví na pracovišti?
- Otevřená komunikace: Vytvořením prostředí, kde se lidé nebojí mluvit o svých pocitech a potřebách určitě prospěje všem. Otevřeně mluvte se svými kolegy a nadřízenými.
- Vzdělávání: Pravidelné školení a workshopy zaměřené na duševní zdraví, zvládání stresu a prevenci vyhoření jistě prospějí celému kolektivu. Vzdělání je klíčem k pochopení a podpoře.
- Podpora rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem: Podpora zaměstnanců ve volnočasových aktivitách, odpočinku a regeneraci může zvýšit produktivitu. Také časová flexibilita a možnost volby pracovního režimu přináší pozitivní výsledky.
- Zajištění přístupu k odborné pomoci: Informace o dostupných zdrojích, jako jsou psychologové a terapeuti, a možnosti poradenství přímo u zaměstnavatele se v poslední době stávají jedním z bonusů.
Udržování dobrého duševního zdraví v práci je proces, který vyžaduje čas a úsilí, ale může mít zásadní vliv na pohodu a spokojenost celého kolektivu.