Dny podporující zdraví

Světový den zdraví

Rok 2024

Světová zdravotnická organizace vyhlásila jako letošní téma: “Moje zdraví, moje právo” s cílem obhájit právo každého na kvalitní zdravotní služby, vzdělání a informace.

V České republice je kvalitní zdravotní péče všem dostupná. Hlavním problémem je u nás nezdravý způsob života, jako je třeba kouření, konzumace alkoholu nebo potravin s vysokým obsahem soli a cukru. Nezdravý životní styl pak často vede ke vzniku chronických onemocnění, která způsobují asi 74 % všech úmrtí. Dalším problémem v ČR je nadváha a obezita, kterou u nás trpí až 60 % dospělých a stále častěji se tento problém týká i dětí.

Těmto nemocem ovšem můžeme dobře předcházet zdravým životním stylem. Základní zásady zdravého životního stylu asi většina z nás zná, těžší může být je dodržovat. Ale i malá změna životního stylu má pro naše zdraví smysl. Dnes si připomeneme pár zásad zdravého stravování

Čím můžeme přispět k pestrému a vyváženému jídelníčku?

  • přidat hrst zeleniny nebo ovoce ke každému jídlu
  • zařadit potraviny bohaté na vlákninu
  • jíst 2-3 týdně tučné ryby (losos, sardinky)
  • zařadit zdraví prospěšné tuky (olivový olej za studena, avokádo)
  • nezapomínat min. 1x týdně přidat luštěniny
  • číst etikety a pít neslazené nápoje
  • číst etikety a nedosolovat (max. 5 g soli denně)
  • vynechat polotovary a fastfood
  • nepít alkohol

 

Rok 2023

Co svému zdraví dopřát každý den?

Nachodit 10 000 kroků denně

V poslední době se mluví o tom, že je tento počet kroků mýtus, ale přesto není na škodu se tohoto čísla držet a pokusit se každý den nachodit, co nejvíce. Když se vám to nepodaří nevadí, každý krok se počítá. Naše tělo není stavěno k lenošení, ale k pohybu. Právě pohyb přináší obrovskou dávku energie příjemnou únavu směřující ke zvýšení kondice a lepšímu zdraví. Důležité je najít si aktivitu, která nás bude bavit a té se alespoň 3x týdně věnovat.

Sníst 3 porce zeleniny a 2 porce ovoce

Ovoce a zeleninu můžeme do jídelníčku zařadit syrovou, vařenou, podávanou jako zajímavou přílohu. Také v podobě dobrého salátu a nebo jako součást celého pokrmu. Levnější (a chuťově zajímavější!) je zpravidla zelenina sezónní. I mražená zelenina je zdrojem živin a pořídíme ji levněji.

Spát alespoň 8 hodin denně

U každého člověka je potřeba spánku individuální. Dospělým stačí průměrně 7-8 hodin. Kromě délky spánku je také důležité jeho kvalita. To, že spíme kvalitně poznáme podle toho, že přes den nejsme ospalí a unavení. Pro zlepšení kvality spánku bychom měli usínat a vstávat přibližně ve stejnou dobu každý den, dostatečná tma a ticho v místnosti je také nezbytné a dobře vyvětraná ložnice nám zajistí příjemné usínání.

Vypít 6-8 sklenic vody

Asi 60 % tělesné hmotnosti tvoří voda. Vyplavuje toxiny z orgánů, přenáší živiny do buněk a pomáhá nám strávit jídlo. Měli bychom tedy přijímat tolik vody, kolik naše tělo každý den potřebuje. Potřebné množství vody může záviset na naší velikosti, jak moc cvičme nebo jak horké je počasí. Nejlepším způsobem doplnění tekutin je čistá voda, čaj nebo naředěný ovocný džus.

Usmívat se

Na celkovém zdraví se podepisuje i to duševní. Je důležité dělat věci, které nám dělají radost. Najděte si čas na své oblíbené koníčky nebo se věnujte něčemu novému – cizí jazyky, malování, sport, hudba. I čas na relax a odpočinek je důležitý a každá chvilka pro sebe je pro naši duši balzámem. Nezapomínejte ani na své přátele a rodinu, se kterými je společně strávený čas to nejcennější.

Fotogalerie: