MPOX, monkeypox, opičí neštovice

Diferenciální diagnostika MPOX – MPXV Ib a IIb

Na základě upozornění ECDC a zdravotních autorit některých evropských států vydává Státní zdravotní ústav doporučení k diferenciální diagnostice pro MPXV clade Ib a IIb u laboratorně potvrzených případů MPOX. Vzhledem k možnosti rozšíření MPXV clade Ib mimo území Afriky, je u všech pozitivních případy MPOX třeba určit taxonomické zařazení původce.

Klinické materiály vhodné k vyšetření MPXV metodou PCR odebrané do virologického transportního média bez přídavku inaktivačního/lyzačního činidla

  1. Stěr z orofaryngu
  2. Stěr z kožních erozí
  3. Stěr z konečníku – virus lze v tomto materiálu prokázat nejdéle (dle doporučení Referenční laboratoře pro emergentní viry, Karolinska Universitetssjukhuset Solna, Stockholm)
  4. Srážlivá nebo EDTA krev
  5. Stěry z genitálií v případě nejasného klinického obrazu
  6. Likvor (pouze v případě neurologických obtíži typu encefalitida, meningoencefalitida)

 

Laboratorní diagnostika – aktualizace informace pro laboratoře
Laboratorní diagnostika je v posledních dvou letech ztížena schopností viru k rekonstrukci genomu.             V případě MPXV  Ib i IIb došlo k delecím oblastí, které byly často cílem diagnostických souprav založených na amplifikaci DNA.

Proto je nutné u PCR souprav, které nedeklarují detekci MPXV Ib/IIb, požádat výrobce /distributora o zajištění in silico analýzy s aktuálními sekvencemi a oficiální potvrzení, že dodávaná souprava umožní detekci i DNA viru MPXV clade Ib a clade IIb.

Transport vzorků do SZÚ

Vzorky je třeba dopravit do SZU jako UN2418* nejpozději do 48 hodin od odběru (vzorky se uchovávají a transportují při teplotě 2 – 8 °C ve sterilní zkumavce).
Pokud není možné dodržet doručení do 48 hodin od odběru, je nutné vzorek uchovat v mrazničce při teplotě – 18°C až – 20°C. Při dopravě by vzorek neměl rozmrznout.

Vzorky přijímá NRL pro chřipku a nechřipková virová onemocnění v budově 4, 1. patro, laboratoř 14 – příjem vzorků, během pracovního týdne od 7:30 do 15:45. Telefonické spojení pro případnou konzultaci 724 362 602.

Závěr

  • Předběžné výsledky NRL diferenciální diagnostiky clade Ib jsou k dispozici od 3. 9. 2024.
  • Jsme připraveni k testování ověřenou in-house metodami, které rozlišují generický MPXV, clade I, clade II a Ib.
  • Potvrzení diferenciální diagnostiky bude možné po získání relevantní pozitivní kontroly (virová DNA), která zatím není v Evropě k dispozici,
  • Celogenomovou sekvenaci MPXV NRL zavádí, v současnosti je možné využít nabízenou sekvenační kapacitu Referenční laboratoře pro emergentní nákazy, Karolinska Universitetssjukhuset Solna, Stockholm.

 

*UN2814 – kategorie VRAT spadající pod BSL3, transportuje se v dedikovaném pathopacku označeném UN 2814

 

informace ke dni 4. 9. 2024
NRL pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění, SZÚ