Infekce byla podle některých hanojských lékařů nejprve spojována s chřipkou typu B, toto agens se však od samého začátku jevilo jako velmi nepravděpodobný vyvolavatel atypických pneumonií. Pátrání po původci přineslo první výsledky až 20.3., kdy nezávisle na sobě byl při elektronmikroskopickém vyšetření popsán virus z čeledi Paramyxoviridae u pacienta v Německu (zavlečený případ) a dále v HongKongu. Další popsanou strukturou (CDC Atlanta 24.3.03) byly viry z čeledi Coronaviridae, jež jsou momentálně považovány za velmi pravděpodobné etiologické agens. Podle sdělení WHO z 28.3. jsou koronaviry často nacházeny ve vzorcích od SARS pacientů z různých zemí, jsou úspěšné první izolace na tkáňových kulturách (VERO E6 buňky) a především jsou využívány molekulárně biologické metody včetně sekvenční analýzy pro konečné zařazení izolovaného viru. Dosavadní výsledky naznačují, že se jedná o nového, dosud nepopsaného zástupce této čeledi. Avšak i role dalšího viru (paramyxovirus?) jako tzv. „helper viru“ nebyla dosud zcela vyloučena.
Podle dnešní (31.3.) zprávy od z Bernhard-Nocht Instititute of Tropical Medicine (Hamburg) jsou k dispozici první primery pro identifikaci tzv. SARS – souvisejícího koronaviru, jež umožní screening materiálů od suspektních případů. Protože se jedná o vůbec první diagnostické možnosti v tomto směru a nejsou dosud jasně určeny parametry jako je specificita a sensitivita testu, nesmí být negativní výsledek brán jako jednoznačný doklad toho, že pacient touto chorobou netrpí. Zároveň bude nutné vždy zařadit odběry od zdravých osob jako kontroly.
V neděli 23.3. přijel do Pekingu team expertů WHO. Cílem práce této skupiny je především podrobná analýza všech dostupných dat a materiálů z epidemie atypických pneumonií v provincii Guangdong, objasnění její souvislosti se syndromem SARS a především pátrání po zdroji infekce.
WHO eviduje (k 29.3.03) 1550 případů onemocnění a 54 úmrtí celkem ve 13 státech (a na 3 kontinentech). Uváděná čísla se samozřejmě neustále mění, čerstvé zprávy jsou denně aktualizovány např. na webové adrese ProMEDu http://www.promedmail.org/ a na WHO stránkách http://www.who.int/
V České republice není do rána 31.3.2003 evidován žádný potvrzený případ SARS. K témuž datu bylo hospitalizováno celkem 12 osob (Infekční klinika Praha 6, Brno 5 a Příbram 1). Většina z nich jsou lidé, kteří vykazují různé příznaky akutního respiračního onemocnění a byli v nemocí zasažené oblasti (tabulka) v době do 10 dnů před vznikem prvních příznaků. Jedna osoba byla hospitalizována z důvodu kontaktu s nemocným člověkem v průběhu mezikontinentálního letu, dosud však nejeví žádné známky onemocnění.
Žádný z hospitalizovaných pacientů nyní nesplňuje kritéria WHO pro zařazení do skupiny „podezření na SARS“ nebo do skupiny „pravděpodobný SARS“. Provedená vyšetření prokázala u jednoho nemocného infekci virem chřipky, ostatní byla negativní. Onemocnění všech pacientů jsou v zásadě mírná, někteří z nich již byli propuštěni z nemocnice.
Tabulka: Oblasti zasažené SARS (ke 29. březnu 2003, podle WHO)
Země | Oblast |
Kanada | Toronto |
Singapur | Singapur |
Čína | Beijing, Guangdong, Hong Kong, Shanxi, Taiwan |
Vietnam | Hanoi |
Pozn.: Za zasaženou oblast je považováno území kde došlo k místnímu šíření onemocnění.
Literatura
1. MMWR , March 21, 2003, 52(11) 226-228
2. http://www.who.int/ (Disease Outbreak Reported, Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS )
multi-country outbreak – Update 8
31. 3. 2003
MUDr. Martina Havlíčková, CSc.
NRL pro chřipku SZÚ – CEM
MUDr. Jan Kynčl
odb. skup. epidemiologie SZÚ – CEM