Jde o první případ, kdy se podařilo virus vypěstovat na buněčné kultuře mimo Čínu.
Dr. Julian Druce z nemocnice Royal Melbourne, vedoucí laboratoře pro identifikaci virů v Dohertyho Institutu, uvedl, že jde o významný průlom, který celosvětově umožní cílené vyšetřování a diagnostiku viru.
„Čínští úředníci uvolnili genomovou sekvenci nového koronaviru, což je pro diagnostiku užitečné, ale mít skutečný virus znamená, že nyní máme možnost ověřit všechny metody vyšetření viru a porovnat jejich senzitivitu a specifitu “ řekl dr. Druce.
„Virus bude použit jako materiál pro pozitivní kontrolu v australské síti laboratoří veřejného zdraví a bude také odeslán do odborných laboratoří úzce spolupracujících se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) v Evropě.“
Očekává se, že virus vykultivovaný v Dohertyho Institutu bude použit k výrobě sérologických testů (vyšetření protilátek), který umožní detekci viru u pacientů, kteří nevykazují příznaky onemocnění.
„Vyšetření protilátek nám umožní retrospektivně testovat pacienty s podezřením na onemocnění, abychom mohli získat přesnější obrázek o tom, jak je virus rozšířený, a následně, mimo jiné, o skutečné smrtnosti. Pomůže to také při hodnocení účinnosti pokusných vakcín“ řekl dr. Catton, zástupce ředitele Dohertyho Institutu.
Virus byl vykultivován ze vzorku pacienta, který byl dodán v pátek 24. ledna do Victorian Infectious Diseases Reference Laboratory (VIDRL)) v Dohertyho Institutu.
Dr. Catton také ocenil úspěch australské sítě laboratoří a úřadů veřejného zdraví, které efektivně spolupracují.
Zdroj: https://www.doherty.edu.au/news-events/news/coronavirus