Základní informace o COVID-19. Reinfekce. Očkování

Vědci z Dohertyho Institutu v Melbourne jako první vykultivovali a sdílejí koronaviry z Wu-Chanu

Vědcům z Institutu Petera Dohertyho pro infekce a imunitu v Melbourne se úspěšně podařilo z materiálu odebraného nemocnému vykultivovat koronaviry z Wu-chanu.  Tento krok poskytne odborným mezinárodním laboratořím zásadní informace, které pomohou v boji proti viru.


Jde o první případ, kdy se podařilo virus vypěstovat na buněčné kultuře mimo Čínu.

Dr. Julian Druce z nemocnice Royal Melbourne, vedoucí laboratoře pro identifikaci virů v Dohertyho Institutu, uvedl, že jde o významný průlom, který celosvětově umožní cílené vyšetřování a diagnostiku viru.

„Čínští úředníci uvolnili genomovou sekvenci nového koronaviru, což je pro diagnostiku užitečné, ale mít skutečný virus znamená, že nyní máme možnost ověřit všechny metody vyšetření viru a porovnat jejich senzitivitu a specifitu “ řekl dr. Druce.

„Virus bude použit jako materiál pro pozitivní kontrolu v australské síti laboratoří veřejného zdraví a bude také odeslán do odborných laboratoří úzce spolupracujících se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) v Evropě.“

Očekává se, že virus vykultivovaný v Dohertyho Institutu bude použit k výrobě sérologických testů (vyšetření protilátek), který umožní detekci viru u pacientů, kteří nevykazují příznaky onemocnění.

„Vyšetření protilátek nám umožní retrospektivně testovat pacienty s podezřením na onemocnění, abychom mohli získat přesnější obrázek o tom, jak je virus rozšířený, a následně, mimo jiné, o skutečné smrtnosti. Pomůže to také při hodnocení účinnosti pokusných vakcín“ řekl dr. Catton, zástupce ředitele Dohertyho Institutu.

Virus byl vykultivován ze vzorku pacienta, který byl dodán v pátek 24. ledna do Victorian Infectious Diseases Reference Laboratory (VIDRL)) ​​v Dohertyho Institutu.

Dr. Catton také ocenil úspěch australské sítě laboratoří a úřadů veřejného zdraví, které efektivně spolupracují.

Zdroj: https://www.doherty.edu.au/news-events/news/coronavirus