„Případy z České republiky se v rámci národního systému surveillance hlásí přes elektronický Informační Systém Infekční Nemoci (ISIN). Ke dni 11. srpna 2022 je nahlášeno celkem 35 případů onemocnění opičími neštovicemi. Podle analýzy evidovaných údajů se zatím všechna onemocnění vyskytla u mužů, ve věku od 17 do 44 let,“ upřesňuje zástupkyně vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí MUDr. Kateřina Fabiánová, PhD.
V ČR se jedná zatím o sporadický výskyt onemocnění. Ze zmíněných 35 hlášených případů jde, podle věkových skupin, konkrétně o 2 případy ve věku 15-19 let, 2 případy 20-24 let, 12 případů 25-34 let a 19 případů ve skupině 35-44 let. Výskyt případů byl zaznamenán celkem v 6 krajích, nejvíce případů bylo šetřeno Hygienickou stanicí hlavního města Praha, a to celkem 27 případů.
U jedenácti případů byla v rámci epidemiologického šetření zjištěna cestovatelská anamnéza v zahraničí (Belgie, Španělsko, Portugalsko, Francie, Německo, Rakousko, Řecko a Maďarsko) u zbylých 24 případů došlo k nákaze v České republice. Sedm nemocných bylo hospitalizováno. Nejvíce jde o případy v partnerské souvislosti, kdy k přenosu nákazy došlo převážně při úzkém osobním a intimním kontaktu. První případ byl nahlášen v květnu, dalších 7 případů v červnu, 15 v červenci a zatím 12 onemocnění v srpnu 2022.
Dne 23. července 2022 generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) prohlásil globálně se rozšiřující ohnisko opičích neštovic za stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Riziko nákazy v Evropě je vysoké, v měřítku celosvětovém je středně vysoké. Tři čtvrtiny ze všech případů opičích neštovic v rámci této epidemie byly hlášeny v evropském WHO regionu. Většina případů byla identifikována hlavně mezi muži, kteří mají sex s muži (MSM).
„Je důležité poznamenat, že nakazit opičími neštovicemi se může každý, bez ohledu na svou sexuální orientaci a pohlaví. Ve světě jsou zaznamenány případy nákazy i u žen a u dětí. Informování o rizicích nákazy nesmí být vnímáno jako forma stigmatizace skupiny lidí, kde se nemoc aktuálně nejvíce šíří. Riziku infekce jsou vystaveni lidé, kteří jsou v úzkém kontaktu s někým, kdo je infekční. Riziko nákazy je vysoké zejména u osob s mnoha sexuálními partnery. Potenciálně jsou v riziku také členové domácnosti a zdravotníci.“ vysvětluje ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková.
PHEIC byl z důvodu výskytu opičích neštovic WHO vyhlášen 23. července 2022 po zprávách o rostoucím počtu případů onemocnění ve více než 70 státech, kde se tato nemoc původně nevyskytovala a není zde endemická. Virus opičích neštovic se rychle rozšířil po světě. Všechny dosud zjištěné případy v evropském regionu byly způsobeny mírnějším západoafrickým typem viru opičích neštovic. „Stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu, vyhlášený WHO, znamená, že výskyt onemocnění je vážný, náhlý, neobvyklý nebo neočekávaný, že představuje riziko pro veřejné zdraví za hranicemi postižených zemí a že může vyžadovat naléhavou mezinárodní reakci. Cílem takového opatření je mobilizovat celosvětové společenství k přijetí koordinovaných opatření ke kontrole šíření této choroby a ochraně komunit“ objasňuje mezinárodní obsah vyhlášeného stavu epidemioložka MUDr. Hana Orlíková.
„V České republice je potřeba zvýšit především povědomí veřejnosti o rizicích nákazy tak, aby se každý člověk mohl vědomě chránit svým odpovědným chováním. Z tohoto důvodu také spolupracuje Státní zdravotní ústav s regionální kanceláří Světové zdravotnické organizace na přípravě a šíření osvětových materiálů, které srozumitelnou formou pomohou lidem pochopit problematiku,“ dodává ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková.
Nejnovější sada informačních materiálů je přílohou této tiskové zprávy.
Podrobnosti o aktuální situaci dle zpráv ECDC a další informace naleznete na webu SZÚ.
jak_je_to_s_opicimi_nestovicemi_letak_plakat
informovani_o_riziku_a_zapojeni_komunity
chystate_se_na_letni_festival_nebo_jinou_hromadnou_akci
plakat_o_priznacich_prenosu_a_ochrane_proti_opicim_nestovicim