Narůstá počet důkazů o souvislosti mezi 2019-nCoV a dalšími podobnými známými koronaviry, které cirkulují mezi netopýry (konkrétně subspecies Rhinolophus – vrápenci). Tento druh je rozšířen v Jižní Číně, napříč Asií, Středním Východem, Afrikou a Evropou. Nedávné studie identifikovaly u netopýrů z Číny více jak 500 koronavirů. Sérologická studie u venkovské populace, která bydlí v blízkosti přírodních jeskynních stanovišť netopýrů, prokázala u 2,9 % osob přítomnost protilátek proti netopýřímu SARS koronaviru. Znamená to, že expozice lidské populace netopýřím koronavirům může být častá (1).
Cesta přenosu viru na člověka v případě epidemie ve Wu-chanu zůstává ovšem stále nejasná. Netopýři jsou prodáváni na čínských tržištích jen výjimečně, ale jsou loveni a přímo prodáváni do restaurací ke konzumaci (2). Nejpravděpodobnější hypotézou přenosu nákazy je existence dalšího mezičlánku, tj. zvířecího hostitele/rezervoáru. Čínské a externí vědecké týmy se snaží identifikovat tento zvířecí zdroj. Jeho identifikace by mohla zajistit, že v budoucnu nebudou další podobné epidemie způsobené stejným virem. Odhalení zdroje by mohl také vysvětlit, jakým způsobem se onemocnění ve Wu-chanu začalo šířit a jakým způsobem dochází k přenosu virů ze zvířat na člověka. Je nezbytné posílení kontroly potravin a dodržování hygieny na trzích, kde jsou prodávána nebo zabíjena živá zvířata, aby nedocházelo k podobným epidemiím.
- Wang, N., Li, S.Y., Yang, X.L., Huang, H.M., Zhang, Y.J., Guo, H., Luo, C.M., Miller, M., Zhu, G., Chmura, A.A. and Hagan, E., 2018. Serological evidence of bat SARS-related coronavirus infection in humans, China.Virologica Sinica,33(1), pp.104-107.
- Li, H., Mendelsohn, E., Zong, C., Zhang, W., Hagan, E., Wang, N., Li, S., Yan, H., Huang, H., Zhu, G. and Ross, N., 2019. Human-animal interactions and bat coronavirus spillover potential among rural residents in Southern China. Biosafety and Health, 1(2), pp.84-90.
Strategické cíle WHO reagující na epidemii vzniklou ve Wu-chanu:
• Omezit přenos onemocnění z člověka na člověka včetně snížení sekundárních onemocnění u blízkých kontaktů a zdravotníků a předcházet dalšímu mezinárodnímu šíření onemocnění z Číny – kombinací opatření v oblasti veřejného zdraví, jako je rychlá identifikace, diagnostika a léčba případů, identifikace a sledování kontaktů, prevence a kontrola infekcí v prostředí zdravotní péče, provádění zdravotních opatření pro cestující, informování a zvyšování povědomí populace o rizicích
• Identifikovat, izolovat a léčit nemocné co nejdříve, včetně poskytování optimální péče pro infekční osoby.
• Identifikovat a snižovat riziko přenosu nákazy ze zvířecího zdroje.
• Zaměřit se na zásadní body týkající se dosud nespecifikované klinické závažnosti, míry nakažlivosti, možností léčby a zrychlení vývoje diagnostik, léčebných přípravků a vakcín.
• Sdělovat veřejnosti zásadní informace o události a bojovat proti dezinformacím.
• Minimalizovat sociální a ekonomický dopad s pomocí mezioborové spolupráce.
K omezení dalšího přenosu onemocnění WHO spolupracuje s týmy vědců a dalších odborníků na koordinaci protiepidemické činnosti v celosvětovém měřítku v oblasti surveillance (dohledu), epidemiologie, modelování, diagnostiky, klinické péče a léčby a diagnostiky. WHO vydala prozatímní pokyny, které jsou pravidelně aktualizovány.
Doporučení a rady pro veřejnost:
Během předchozích epidemií vyvolaných koronaviry MERS a SARS, docházelo k mezilidskému přenosu nákazy prostřednictvím kapének, přímým kontaktem a prostřednictvím předmětů, což vede k domněnce, že způsob přenosu 2019-nCoV může být podobný. Základní principy ke snížení obecného rizika přenosu akutních respiračních infekcí jsou:
- Vyhnout se kontaktu s lidmi, kteří mají akutní respirační onemocnění.
- Časté mytí rukou, zejména po přímém kontaktu s nemocnými či pobytu v prostředí nemocného.
- Dodržovat zásady bezpečné manipulace a kontaktu s divokými, hospodářskými i domácími zvířaty
- Lidé s příznaky respiračního onemocnění by měli dodržovat „ etiketu kašle“ (dostatečná vzdálenost od jiných osob, nos a ústa krýt při kašli kapesníkem, kašlat a kýchat případně do rukávu, mýt si často ruce).
- V nemocnicích, zejména na pohotovostních odděleních, zvýšit standardní preventivní opatření v předcházení infekčním nemocem.
WHO nedoporučuje žádná konkrétní opatření pro cestovatele. V případě příznaků, které by mohly být počátkem respiračního onemocnění a objeví se během během cesty nebo po návratu, by měl cestovatel vyhledat lékařskou pomoc a ošetřujícímu zdravotníkovi sdělit informace o svém cestování.
Více na: