SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » A - Z infekce » CH » Chřipka » Nový typ chřipky "pandemic (H1N1) 2009" (dříve... » Informace k novému typu chřipky A (H1N1) » Připravte se na chřipku
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Připravte se na chřipku

Co je dobré mít připraveno doma v případě chřipkového onemocnění.


Lze předpokládat, že během sezóny 2009/2010 onemocní běžnou sezónní a pandemickou chřipkou velké množství lidí.


Většina doporučení uvádí, že pokud se u Vás objeví následující příznaky: rychlý nástup obtíží, horečka nad 38°C, suchý kašel, bolest v krku, dýchací obtíže, bolest svalů a kloubů, zimnice, průjem, zvracení či schvácenost, a pokud netrpíte závažným chronickým onemocněním, máte zůstat v domácím prostředí, vyhnout se styku s dalšími osobami a kontaktovat co nejdříve telefonicky svého praktického lékaře a informovat ho o Vašem zdravotním stavu. Tím omezíte šíření onemocnění na další osoby .


Při nekomplikovaném průběhu onemocnění pandemickou chřipkou je doporučena léčba jako u sezónní chřipky, tj. klid na lůžku, snižování horečky a tlumení bolesti běžně dostupnými léky, dostatek tekutin a vitamínů ve stravě popř. vitamínové doplňky.


Každý by měl být proto připraven při nekomplikovaném průběhu onemocnění chřipkou postarat se doma o sebe a ostatní členy domácnosti. Je důležité, aby nemocný člověk (který je tudíž nakažlivý) nemusel v průběhu svého onemocnění na veřejnost, do lékárny, do obchodu apod. a měl v zásobě nejméně na týden následující:

  • dezinfekční prostředek na ruce na bázi alkoholu
  • léky na snižování horečky a tlumení bolesti
  • papírové kapesníky
  • běžně užívané léky, které máte předepsané od svého lékaře
  • potraviny a předměty osobní hygieny


Zjistěte si zároveň, že máte správné kontakty na svého praktického lékaře, členy rodiny a přátele popřípadě sousedy, abyste jim mohli zatelefonovat, pokud byste potřebovali pomoci.Upraveno podle www.moh.govt.nz 

Nahoru