Aktuality

17. května si připomínáme Světový den hypertenze

17. května 2024 | Autor: Tisková zpráva

Jak poznat hypertenzi?

Jediným spolehlivým způsobem odhalení hypertenze je pravidelná kontrola krevního tlaku v rámci preventivních prohlídek u praktického lékaře. Normální krevní tlak je v klidovém stavu u zdravého dospělého člověka 120/80 mm Hg. Za zvýšený krevní tlak (hypertenzi) se považuje hodnota nad 140/90 mm Hg.

Vysoký krevní tlak nebolí, o to nebezpečnější je – patří k nejčastějším kardiovaskulárním onemocněním.  Na vzniku hypertenze se podílí řada okolností – vliv může mít dědičnost, ale u většiny případů jsou na vině ovlivnitelné rizikové faktory životního stylu. Patří mezi ně nadváha a obezita, kouření, stres, konzumace alkoholu, nezdravé stravování, nadměrné užívání cukrů a soli nebo nedostatek pohybu.

Hypertenze není jen “červená hodnota” na tlakoměru. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce (srdeční selhání, infarkt) z důvodu sníženého průtoku krve a kyslíku v tepnách.
O hypertenzi se někdy mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo poruchy zraku.

Zdravý životní styl pomáhá udržet normální krevní tlak. Co pro sebe tedy můžeme udělat?

  • Pravidelná, pestrá a vyvážená strava je základ. Ke každému jídlu nezapomínáme přidat ovoce nebo zeleninu.
  • Čteme etikety a porovnáváme u stejného druhu zboží množství soli. Vybíráme potraviny s menším obsahem soli a tím omezíme příjem soli z potravin. Sůl nahradíme česnekem, cibulí, čerstvými či sušenými bylinkami nebo kořením. Maximální denní dávka soli je 5g = zarovnaná čajová lžička. Přijmeme ji však v již hotových potravinách jako je pečivo, sýry, uzeniny, polotovary, ale také cereálie nebo chipsy a na dosolování nám již zbývá minimum.
  • Pijeme nealkoholické nápoje, nekouříme a neužíváme tabák ani nikotin.
  • Denně věnujeme alespoň 30-40 min. svižné chůzi.
  • Každý den spíme 6-8 hodin.
  • Nepřejídáme se a udržujeme si správnou hmotnost.

 

 

infografika hypertenze