Aktuality

Až tisíc Čechů neví o své HIV pozitivitě. Evropský týden testování nabídne anonymně a zdarma testy i pomoc

15. listopadu 2023 | Autor: Tisková zpráva

V České republice je aktuálně až 1000 osob, které nevědí o své HIV pozitivitě. Léčba je přitom už na takové úrovní, že zahájí-li se včas, dokáže zachovat kvalitu života. Klíčem je tedy co nejdříve infekci odhalit. Evropský týden testování na HIV a žloutenky nabídne prodloužené ordinační hodiny v poradnách a možnost se zdarma a anonymně nechat otestovat. Akce začíná v pondělí 20. a trvá do  27. listopadu, poradny jsou ve všech krajích České republiky.

Mezinárodní kampaň Evropský týden testování na HIV a žloutenky se v roce 2023 koná už po desáté. Nabízí bezplatné testy na infekci HIV, žloutenky typu B a C, případně na syfilis.

„Testování je dostupné pro všechny, zdarma a anonymně. V poradnách příchozího zaregistrují jen pod číselným kódem. Zájemce se může mnohé dozvědět, budou mu k dispozici odborníci, se kterými může například konzultovat svou konkrétní životní situaci. Zodpoví mu otázky, zda může být ohrožen některou z pohlavně přenosných chorob, případně zda může kohokoli ohrozit on sám.  

Třeba u nás v poradně HIV při Státním zdravotním ústavu se lidé v ordinacích domluví také ukrajinsky a anglicky, snažíme se odstraňovat komunikační bariéry, trojjazyčně jsou k dispozici i plakáty informující o akci,“ vysvětluje ředitelka SZÚ MUDr. Barbora Macková, MHA.

Na test stačí odběr krve, nejde o nic neobvyklého, výsledky se lidé dozví rychle. Seznam poraden s prodlouženou pracovní dobou je na webu www.tadyted.com, každý si může najít místo, které má nejblíže svému bydlišti. 

„Mnozí se mohou domnívat, že se jich testování na takové nemoci netýká, ale ruku na srdce. Víte jistě, že jste během života neměli ani jeden nechráněný sex? Víte jistě, že váš partner či partnerka měli čerstvý negativní test na pohlavně přenosné nemoci? Pokud ne, je lepší se ujistit. V případě, že by test byl pozitivní, nasměrujeme člověka hned do specializované péče, protože čím dříve se začne léčit, tím vyšší kvalitu života lze zachovat, a to na opravdu dlouhá léta,“ zdůrazňuje MUDr. Anna Kubátová, Manažerka Národního programu HIV/AIDS v ČR.

Včasný záchyt infekce umožňuje bezprostřední zahájení léčby. Čím dříve je infekce odhalena, tím lépe odpovídá tělo pacienta na léčbu a je tak možné předejít nežádoucím komplikacím. Léčbě osob žijících s infekcí HIV se v České republice věnují lékaři v HIV centrech.

Zastřešující organizací je Státní zdravotní ústav pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR. Do Evropského týdne testování se zapojují státní i nestátní organizace. Využijte tuto příležitost a otestujte se. Jsme pro vás k dispozici i na bezplatné Národní lince pomoci 800 144 444.

V přílohách je zvuk k tiskové zprávě a fotogalerie s navigací k poradně v SZÚ v Praze, ve Šrobárově ulici 48/49 .

 

ETT 23 EET 23 ua