Aktuality

Chřipka dále ustupuje, proti minulému týdnu jsou ale změny minimální

06. února 2023 | Autor: Tisková zpráva

V 5. týdnu roku 2023 se nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky (ARI) téměř nezměnila, hovoříme o poklesu jen 0,2 %. Dosahuje tak hodnoty 1349 případů na 100 000 obyvatel. Nemocných mírně ubylo mezi dospělými a naopak mírně přibylo mezi  dětmi ve věku 0 – 14 let. Nejvyšší nemocnost aktuálně hlásí Pardubický kraj.

V kategorii tzv. chřipkových onemocnění (ILI) se nemocnost snížila o 3,1 %, pokles je evidován téměř ve všech věkových skupinách, jen u dětí ve věku 6 – 14 let došlo k nárůstu.

V aktuální chřipkové sezoně je dosud (do 3. 2. 2023) hlášeno celkem 252 klinicky závažných případů chřipky vyžadujících intenzivní péči, z toho v 87 případech došlo k úmrtí.

„Z celorepublikového pohledu jsou hodnoty nemocnosti už pod hladinou 1600 – 1800 na 100 000 obyvatel, lze hovořit už jen o lokálních ohniscích epidemie akutních respiračních infekcí. U chřipky sledujeme o něco málo výraznější pokles počtu nemocných. Kromě školních dětí případů ubylo napříč věkovými skupinami. V populaci cirkulují především viry chřipky, RS viry, rhinoviry a původce covid-19. S ohledem na to, že začaly jarní prázdniny a kontakt dětí ve školních kolektivech tak bude na týden přerušen, lze očekávat další zlepšení, tedy pokles nemocnosti i v této věkové kategorii,“ komentuje vývoj vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

O ukončení epidemie, stejně tak jako o jejím vyhlášení, rozhoduje Hlavní hygienik ČR.

Kompletní zpráva ARI je přílohou této tiskové zprávy.