Aktuality

Chřipka i další akutní respirační infekce jsou na ústupu

20. března 2023 | Autor: Tisková zpráva

V 11. kalendářním týdnu došlo k poklesu akutních respiračních infekcí (ARI) a chřipkových onemocnění (ILI) prakticky ve všech věkových skupinách. Ačkoli se ve většině krajů ještě stále vyskytují epidemická ohniska, chřipky ubylo téměř o čtvrtinu a postupně se snižuje i výskyt dalších infekcí, které způsobují například RS viry, virus SARS-CoV-2 a další respirační viry.

Nemocnost v 11. kalendářním týdnu roku 2023

Nemocnost v 11. kalendářním týdnu roku 2023

U akutních respiračních infekcí ARI došlo k poklesu celkové nemocnosti o skoro 7 procent (6,7 %) a nemocnost je na úrovni 1347 na 100 000 obyvatel. Pokles se týká všech věkových skupin kromě dětí ve věku 0-5 let, kde došlo k mírnému nárůstu o 0,2 %.

Nejvyšší nemocnost zůstává i nadále v Pardubickém kraji (2181 na 100 000 obyvatel), dále v Jihomoravském a Karlovarském kraji. Oproti předchozímu týdnu ale došlo v celkem 11 krajích ČR k poklesu nemocnosti ARI. Nárůst vykazují naopak kraje Královéhradecký (o 11,5 %), Jihočeský (o 5,1 %) a Zlínský (o 0,4 %).

V kategorii tzv. chřipkových onemocnění (ILI) došlo oproti předchozímu týdnu k poklesu celkové nemocnosti téměř o čtvrtinu (o 22,5 %). Relativní nemocnost klesla ve všech věkových skupinách, od dětí po seniory. Přetrvává ale vysoká nemocnost u nejmenších dětí ve věku 0-5 let, u dětí ve věku 6-14 let a u populace ve věku 15-24 let.

„U chřipkových onemocnění zůstává nejvyšší nemocnost v Jihomoravském, Pardubickém a Olomouckém kraji přesto, že v minulém týdnu došlo v Jihomoravském a Olomouckém kraji k poklesu nemocnosti o více než 30 procent (30, 6 %), a skoro o 50 procent v kraji Pardubickém (49,6 %). K nárůstu nemocnosti oproti minulému týdnu došlo ve Zlínském kraji (o 22,2 %), Karlovarském kraji (o 20 %) a Středočeském kraji (o 13,9 %),“ upřesňuje situaci MUDr. Kateřina Fabiánová, Ph.D., zástupkyně vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí.

V aktuální chřipkové sezoně bylo k 11. kalendářnímu týdnu roku 2023 hlášeno celkem 353 klinicky závažných případů chřipky vyžadujících intenzivní péči. Počet osob, u nichž došlo v souvislosti se závažným průběhem chřipky k úmrtí, zůstává v porovnání se stavem před 14 dny stejný, tedy jde o 114 případů.

„Předpokládáme, že se postupně dostáváme z druhé vlny chřipkových onemocnění a nyní už by mělo infekcí plošně ubývat,“ uzavírá doktorka Kateřina Fabiánová.

Tabulky nemocnosti dle jednotlivých krajů jsou přílohou této tiskové zprávy.