Aktuality

Eliška Selinger pro ČT: Energetické nápoje jsou škodlivé zejména pro děti

09. listopadu 2023 | Autor: ČT24

MUDr. Eliška Selinger ze SZÚ pro Studio 6 ČT24 popisuje, jak rizikové jsou energetické nápoje zejména pro děti a proč.

Odkaz na originální zdroj: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096902795-studio-6/223411010101109/, začíná 1:21:00 pořadu.

 

Přepis rozhovoru:

Moderátor

Cukr, popřípadě sladidla a taky kofein, to jsou hlavní složky tzv. sycených energetických nápojů, často obsahují ale i vitamíny, hlavně ze skupiny B a stimulační látky, jako je taurin. Společně pak fungují pro organismus jako energetická bomba. Jsou velmi oblíbené hlavně mezi mladými. Státní zdravotní ústav ale upozorňuje, že při častém užívání škodí organismu, tělo pak totiž často přijímá velké množství energie z cukru, kofein a další stimulanty zase mohou narušit spánek, přinést úzkost, podrážděnost a v krajním případě třeba i nemoci srdce a právě pro mladé jsou více rizikové. Mezinárodní studie totiž ukázala, že právě mezi školáky jsou energetické nápoje populárnější než limonády. Těch začali v posledních 12 letech pít o polovinu méně, zato více než desetina školáků mezi 13 a 15 lety pije nadměrné množství nápojů, které jim mají dodat energii. Pomyslnou hranicí mezi bezpečnou a rizikovou konzumací jsou podle výzkumu 1–2 energetické nápoje týdně, každý den je pak popíjí 3 % školáků, častěji chlapci než dívky, naopak vůbec je nepije skoro 60 % tuzemských dětí. A více teď o nich s nutriční epidemioložkou Eliškou Selinger z 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Státního zdravotního ústavu, zdravím vás.

MUDr. Eliška Selinger

Dobré ráno.

Moderátor

Dobré ráno. Tak znovu obecně, jak nebezpečné jsou energetické nápoje pro děti?

MUDr. Eliška Selinger

Tak samozřejmě, jak už bylo řečeno, vzít potaz, že vlastně obsahují velmi velké množství cukru, typicky a velmi vysoké množství kofeinu. Kofein sám o sobě, zejména pro dospělého člověka, není nutně špatný, ale samozřejmě ten dětský organismus je na něj mnohonásobně citlivější, takže ty bezpečné dávky nebo dávky, které považujeme za bezpečné, tak jsou mnohem nižší, no a ten problém zkrátka je, že i jedna plechovka nějakého třeba silnějšího energetického nápoje, tak může dokonce překročit i tu bezpečnou dávku pro děti a ve chvíli, kdy to dítě těch plechovek vypije více, tak ty efekty se samozřejmě dostaví.

Moderátor

Takže tím hlavním problémem u dětí je ten kofein, ne cukr?

MUDr. Eliška Selinger

Já bych řekla, že je to spíš kombinace obojího, ono je to samozřejmě drink od drinku, ale samozřejmě i ten nadměrný cukr jako takový škodí, to je vlastně podobné jako u limonád, protože ten cukr tam bývá velmi koncentrovaný, je to trošku součástí toho energetického efektu a samozřejmě v té tekuté formě toho cukru to dítě zkonzumuje mnohonásobně víc, než by třeba snědlo v ovoci. Takže samozřejmě velmi snadno se dostane přes nějaký přiměřený příjem té energie, no a ta nadbytečná energie se samozřejmě musí někam uložit.

Moderátor

Já už jsem to částečně naznačoval v tom úvodu, ale když to rozebereme podrobněji, co právě u toho mladého organismu může nadměrná konzumace kofeinu způsobit? Co se týče zdraví.

MUDr. Eliška Selinger

Tak všichni asi máme zkušenost, nebo většina z nás, s nějakým kafem nebo čajem, že to trošičku jako vzbuzuje tu pozornost ve smyslu spíš jakoby připravenosti, že by to zvyšovalo koncentraci, no a u těch mladých to znamená, že při nějakém vyšším pití to může třeba začít narušovat jejich spánkový režim a samozřejmě spánek jako takový je pro ten vyvíjející se organismus velmi důležitý a ve chvíli, kdy se ho nedostává, třeba proto, že to dítě prostě stáhlo ty 2-3 plechovky a nebo v případě nějakého menšího dítěte i jednu, tak samozřejmě se nevyspí, no a druhý den ve škole může mít narušenou pozornost, můžou tam být poruchy chování, protože to dítě samozřejmě nevyspalé je nervózní. A ono se to pak jako cyklí a samozřejmě to pak může narušovat celý ten jeho režim v případě nějakého hodně extrémního příjmu, tak pak může docházet i k tzv. palpitaci, to znamená takové, tomu citlivému bušení srdce, kdy člověk opravdu vnímá každý ten úder, je to samozřejmě velmi nepříjemné, to dítě to může taky vyděsit a v opravdu hodně krajním případě jsou případy hospitalizace dětí po požití velkého množství těch energetických nápojů.

Moderátor

Do jaké míry může takové pití energetických nápojů vyvolat závislost na kofeinu? Do jaké míry vůbec kofein je schopný vyvolat závislost?

MUDr. Eliška Selinger

Já nejsem úplně adiktolog, ale ti by vám určitě řekli, že závislost může vzniknout téměř na čemkoliv a samozřejmě kofein jako látka vysloveně i tu závislost jakoby působí, protože ten organismus se na ní stává méně a méně citlivý a tím pádem vyžaduje vyšší a vyšší dávky.

Moderátor

Na těch obalech ale taky často čteme vitaminy, různé přípravky, které se tváří, že mohou pomáhat nebo ten taurin, tak je tam najdeme na tom něco aspoň trochu pozitivního.

MUDr. Eliška Selinger

Ano, ale ne ve výživě. Platí, že pokud má člověk vyváženou pestrou stravu, tak žádné vitaminové doplňky prakticky nepotřebuje, to znamená, přijímat nějaké větší množství těch vitaminů je prakticky jakoby zbytečné a kupovat si energetické nápoje jenom kvůli tomu, abych do sebe dostal více vitaminů, ještě když to třeba bude na úkor kvality té celkové stravy, tak se určitě nevyplatí. Zvlášť, když vezmu v potaz třeba ten obsah toho cukru. Takže v tomhle tom je to zbytečné. V krajním případě opět při nějaké hodně excesivní konzumaci a u některých vitaminů nebo minerálních látek může dojít potom i k předávkování, ale nevím o tom, že by nějaký takový jako extrémní případ jenom z energy drinku byl zaznamenaný.

Moderátor

A ten taurin, co o něm víme, co to je za látku, do jaké míry je možné je považovat za nebezpečnou?

MUDr. Eliška Selinger

Tato a veškeré látky, které se přidávají do potravin nebo do nápojů, tak samozřejmě musí projít nějakým bezpečnostním testováním. My tam nemůžeme přidat jen tak něco a jen tak v nějakém množství, takže nějakým způsobem je garantováno, že pokud to v těch nápojích je, tak by to mělo být v tomto množství bezpečném. Je tam ale takové jakoby ale, že samozřejmě dětské organismy jsou na různé cizorodé látky mnohem citlivější. My ne vždycky máme úplně dobrý výzkum specificky na děti, jestli jim to něco dělá nebo nedělá, zejména třeba z dlouhodobého hlediska a také není úplně dobře prozkoumáno, jakým způsobem třeba působí kombinace těch různých látek, zase zejména na ten dětský organismus. Takže v tuhle chvíli nejde říct, že my bychom měli nějaké důkazy, že to vysloveně škodí, nebo že by ty důkazy byly nějakým způsobem silné, ale na druhou stranu teoretické riziko to je a vzhledem k tomu, že ty energetické nápoje pro děti jsou jinak skutečně nevhodné a výživově jsou zcela zbytečné, až spíše škodlivé, tak nemá jakoby smysl to riskovat.

Moderátor

Předpokládám, že i jako u ostatních potravin, řekněme, které nejsou úplně prospěšné, platí, že všeho s mírou, to znamená, že třeba jedna plechovka denně?

MUDr. Eliška Selinger

To už je docela dost. Za týden.

Moderátor

Před víkendem, když víme, že budeme celou noc vzhůru. Takhle, dá se říct, že třeba nevadí.

MUDr. Eliška Selinger

Pokud se bavíme o dospělém člověku, tak samozřejmě, když jednou za čas člověk zhřeší, je to jako s dortíky, když si dám jednou za čas sladký dezert, tak je v něm sice také přidaný cukr, ale určitě mi to nějakým způsobem jako výrazně neuškodí. Na druhou stranu u toho dítěte je skutečně potřeba brát, že bezpečná dávka pro dětský organismus je zhruba do 3 mg na kilogram váhy, takže když máme nějaké 60 kilové dítě, tak maximální dávka, kterou by mělo vypít nebo přijmout, je mi 180 mg, ale v některých energetických nápojích je třeba 200 mg, to znamená, že i ta jedna plechovka vlastně už na ten dětský organismus může být poměrně zátěž, a proto vlastně ty energetické nápoje řešíme zejména u těch dětí, které jsou citlivější a zároveň samozřejmě těžko odolávají tomu marketingu, nejsou schopny třeba tak dobře vyhodnotit reálně to složení nebo ta rizika, která tam jsou, a tím pádem možná si zasluhují trošičku vyšší ochranu.

Moderátor

Když jste zmínila ten marketing a právě těch 200 miligramů, pardon, tak to je jeden z nápojů, který se teď hodně, o kterém se hodně mluví, my samozřejmě nebudeme říkat jeho název, ale už je to za hranicí toho, co by se třeba mělo regulovat, co by se mělo zakazovat, co se týče prodeje mladistvým.

MUDr. Eliška Selinger

Pokud se podíváme na to z hlediska veřejného zdraví, tak my určitě to necílíme jenom na ten jeden nápoj. Já si myslím, že existuje poměrně dobrý konsenzus a mnoho států už v tomto směru podniká nějaké kroky, že energetické nápoje obecně, nejenom tyto velmi extrémní, jsou pro děti zkrátka nevhodné a bylo by tak vhodné se pobavit o tom, jestli děti před nimi nějakým způsobem neochránit, podobně jako to děláme u cigaret nebo alkoholu nebo dalších látek a aktivit, o kterých víme, že na ten dětský organismus působí výrazně hůř než na ten dospělý a zároveň zkrátka zejména adolescenti nejsou schopni reálně vyhodnotit, co jim to dělá třeba z toho dlouhodobého pohledu a jsou výrazně pod vlivem nějakých třeba influencerů nebo reklam a zkrátka ty rozumové schopnosti na to se tomu bránit tam nejsou, takže jsou státy, které třeba už omezily vysloveně prodej do nějakého věku. Do 15, do 18 let. Jsou státy, které třeba se baví nebo zvažují nějakou regulaci marketingu, včetně digitálního marketingu, který cílí specificky na děti, aby zkrátka ti výrobci nemohli aktivně ten nápoj těm dětem nebo mladistvým nabízet, no a samozřejmě dá se zvažovat i nějaké třeba vyšší zdanění, které omezí vlastně tu cenovou dostupnost.

Moderátor

Nutriční epidemioložka Eliška Selinger byla naším hostem, moc za to děkujeme, ať se daří.

MUDr. Eliška Selinger

Děkuji za pozvání, na shledanou.