Aktuality

Epidemie chřipky přetrvává, pokles čísel nemocnosti je zkreslený dny volna

02. ledna 2023 | Autor: Tisková zpráva

V 52. týdnu roku 2022 se nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky (ARI) snížila zhruba o čtvrtinu (o 26,3 %) a dosáhla hodnoty 1770 případů na 100 000 obyvatel. Nejvyšší pokles, téměř o 42 procent (-41,7 %) evidujeme ve věkové skupině 6-14 let. Data nemocnosti jsou ale významně ovlivněna vánočními a novoročními svátky, kdy mnozí nešli s infekcemi k lékaři a nedostali se tak do systému hlášení infekcí, případně jejich stav řešili lékaři na pohotovostech, které se standardně do hlášení nezapojují.


„V České republice nadále probíhá epidemie akutních respiračních infekcí včetně chřipkyStatistický pokles nemocnosti neodpovídá reálné situaci, hlášení výskytu musíme kvůli dnům volna brát s rezervou. Navíc v neepidemické sezoně obvykle bývá pokles nemocnosti přes sváteční dny podstatně větší. Každopádně v číslech vidíme, že nejvyšší nemocnost akutními respiračními infekcemi je aktuálně hlášena z krajů Jihomoravského, Moravskoslezského, Jihočeského, Vysočiny, Libereckého a Pardubického,“ uvedl k situaci vedoucí Oddělení infekčních nemocí MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

V kategorii tzv. chřipkových onemocnění (ILI) se nemocnost nadále zvyšuje, aktuálně o zhruba 4 procenta (4,1 %), přičemž nejvyšší vzestup o téměř 28 procent (+ 27,7%) je evidován ve věkové skupině dospělých od 25 do 64 let.

V současnosti se nadále uplatňuje několik původců akutních respiračních onemocnění, kteří vedle sebe ve vyšší míře cirkulují v populaci, zejména viry chřipky a SARS-CoV-2. Aktivita RS virů se snižuje.

V aktuální chřipkové sezoně bylo do 30. 12. 2022 hlášeno celkem 75 klinicky závažných případů chřipky vyžadujících intenzivní péči, z nichž v 18 případech došlo k úmrtí. Čtyři nemocní se závažným průběhem chřipky byli ve věkové skupině 0-5 let, čtyři ve skupině 6-14 let, dva ve skupině 15-24 let, 16 ve skupině 25-64 let a 46 ve skupině od 64 let. Z uvedeného počtu pacientů se jednalo v 41 případech o muže a v 34 případech o ženy. Úmrtí na závažný průběh chřipkové infekce máme hlášena především u osob ve věku nad 65 let, kdy šlo o 16 případů. 2 úmrtí pak spadají do kategorie 25-64 let.

Hlášení akutních respiračních infekcí