Aktuality

Evropský týden testování na HIV a žloutenky dosáhl rekordní účasti

23. prosince 2022 | Autor: admin-szu

Letošní Evropský týden testování na HIV a žloutenky dokázal oslovit rekordních 1815 osob. To je zhruba o 1000 návštěvníků testovacích center více, než jsme dosáhli v průměru v uplynulých letech. Zájem o kontrolu svého zdravotního stavu projevili lidé napříč celou Českou republikou, nárůst zájmu byl patrný ve všech 14 krajích. Akce se účastnilo 37 organizací a institucí, dohromady jsme nabídli 86 míst v ČR s možností bezplatného a anonymního testování, a to jak v kamenných poradnách, tak v mobilních ambulancích. Za 6 dní odborníci strávili s klienty 1081 hodin.


„Propagace akce jako taková se zaměřovala na bezplatné anonymní testování, ale více osob přicházelo i na HIV centra a k lékařům, kde je péče hrazena zdravotními pojišťovnami. Máme velikou radost, že se nám podařilo oslovit a informovat o problematice HIV / AIDS, žloutenek a syfilis takové množství lidí. Prevence je velice důležitá a vnímat, že na ni lidé slyší, je pro nás zásadní,“ uvedla MUDr. Anna Kubátová, manažerka Národního programu HIV/AIDS v ČR.
V průběhu testovacího týdne, který probíhal od pondělí 21. do pondělí 28. 11. 2022, se podařilo zachytit 2 HIV pozitivní vzorky u osob, které o své pozitivitě dosud nevěděly. Testy odhalily také 8 osob s pozitivními markery žloutenky typu B. U 22 testovaných klientů je třeba pokračovat ve vyšetřování žloutenky typu C. U 8 osob pak šlo o prvozáchyt syfilis. Vyšší zájem o testování pokračoval i v následujícím týdnu, kdy se podařilo odhalit další infikované. Největším bonusem je možnost zajištění okamžité léčby pro všechny, u nichž byl zjištěn pozitivní výsledek testu. Všem pozitivně testovaným se dostalo profesionální péče a byli odesláni ke specialistům, kteří se ujmou jejich léčby.
„Jsme rádi, že akce oslovila i osoby jiných národností včetně Ukrajinců, pobývajících momentálně na našem území. Nabídky testování využilo 169 z nich. Náš web věnovaný problematice HIV/AIDS www.tadyted.com  poskytuje základní informace přeložené do devíti světových jazyků a výzvou pro další kampaně pro nás zůstává motivovat k návštěvě testovacích míst stále více cizinců a učit je nebát se využít této nabídky prevence“, odkrývá plány do budoucna doktorka Anna Kubátová a dodává, že opravdu velké poděkování za úspěch akce patří všem pracovníkům, kteří se na propagaci, odběrech i zpracování vzorků podíleli.