Aktuality
František Kožíšek pro ČT: První známkou znečištěné studny je zakalená voda
29. prosince 2023 | Autor: ČT
Jak poznáte, že byla Vaše studna zasažena povodní a tím pádem znečištěna? Jaká jsou potom zdravotní rizika? Na koho se obrátit, a lze tuto situaci řešit svépomocí? To pro Studio 6 popisuje MUDr. František Kožíšek, CSc., vedoucí Oddělení hygieny vody Centra zdraví a životního prostředí SZÚ.
Odkaz na originální zdroj: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096902795-studio-6/223411010101229/ (začíná 1:37:16, 8:36 reálného času)
Přepis rozhovoru:
Moderátor
Hladiny řek v Česku dál klesají, třetí povodňový stupeň v tuto chvíli platí už jen na dolním toku Labe, i když voda opadne, s těmi následky záplav se mohou lidé potýkat ještě několik týdnů poté, třeba ve formě znečištěných studní, varuje před tím Státní zdravotní ústav, kvalitu vody ve studni může povodeň ovlivnit i v případě, že k ní samotná povodňová vlna nedosáhla. Znečištěnou vod je možné poznat například podle změny barvy, zakalení pachu nebo chuti a varovným signálem může být i viditelné zvýšení hladiny. Více už doplní František Kožíšek z oddělení hygieny vody Státního zdravotního ústavu, zdravím vás. Dobré ráno.
MUDr. František Kožíšek, CSc.
Dobrý den.
Moderátor
Jestli můžete, prosím, ještě doplnit informace o to, jak poznat, že naši studnu zasáhla voda z povodní.
MUDr. František Kožíšek, CSc.
Tak vy jste to, myslím, řekl úplně vyčerpávajícím způsobem. První známka nebo první jistota bohužel, že ta studna není v pořádku, je, kdy ta vlna se přelije skutečně přes to zlavité studny a nateče, nateče dovnitř zakalená bahnitá voda, nicméně to nemusí být vždycky ta příčina, někdy, aniž dosáhne voda jakoby až k tomu zlavý studny, tak ta voda změní, jak jste řekla, to je důležité, obvyklou barvu, chuť, objeví se zákal a ve většině případů se ten zákal pojí i s mikrobiální znečištěním, takže potom je potřeba, když ty známky se objeví v té vodě, přistupovat s podezřením, že ta velení v pořádku, což obvykle taky nepořádku, je taky ještě poslední věc, ještě může dojít k tomu, že ta voda nezmění ani senzoricky své vlastnosti, nicméně je někde blízko toku a tam to podloží štěrkové není dokonalým filtrem. A v tom případě vlastně může ta voda změní svůj zákal, může dojít k mikrobiální kontaminaci. Čili pokud dojde k takovému případu, tak je lepší třeba týden vodu a převažovat a na pití, na vaření a po tom týdnu jí vydezinfikovat spíš preventivně, pokud si nedělám nějaký chemický nebo mikrobilský rozbor.
Moderátor
V úvodu jsem taky říkal, že studnu může voda z povodní zasáhnout, i když je, řekněme, daleko od té samotné záplavové vlny, tak jak daleko to třeba i může být. A čím je to způsobené, že to takto na dálku ovlivní.
MUDr. František Kožíšek, CSc.
No, tak je to daný tím, že ta voda z toho toku v té řece neteče pouze tím korytem, ale ona se prosakuje do okolí a teď záleží na tom, jak vypadá to podloží, ta půda tam, jestli tam je jemný písek, skrze který se ta voda profiltruje, anebo jestli je tam nějaký štěrk, kamení nebo popraskaná hornina, skrze které vlastně ta znečištěná voda může putovat různě daleko. To je místo od místa. Nedokážu říci jakoby paušálně, že do 20, 50 m je to v pořádku, pak už nebo nepořádku, pak už je to jistota, že to je v pořádku, to každý to místo je jiný, a to by musel nějaký místní hydrogeolog říci, jak v té dané lokalitě to riziko je velké nebo není.
Moderátor
Tak co můžou dělat majitelé studny, pokud mají jistotu, anebo podezření, že právě ta voda ze a záplav a zasáhla jejich studnu.
MUDr. František Kožíšek, CSc.
Tak pokud mají jistotu a pokud došlo k té změně těch viditelných pastností nebo chuťových vlastností, tak by měli jaksi nejprve tu vodu odčerpávat až do stavu, když tam je zákal třeba, jo, tak do stavu, než se to vyčistí vizuálně a potom, když, tak udělat rozbor vody a podle toho, jak vyjde, tak buď teda už to bude v pořádku, anebo potom tu studnu vydezinfikovat, pokud tam došlo k zalití té studny vodou, bahnem. To byly ty obrázky ilustrativní, jak se tam ukazovaly před chvilkou vlastně, kdy se skutečně musí ta studna otevřít a vyčerpat a vyčistit, pak je to složitější, pak sice jsou návody, jak se to správně má dělat, nicméně já bych radši tady apeloval, aby to lidé nechali speciální firmě, která je k tomu způsobilá nejenom jakoby tím, že má všechny pomůcky k tomu, ale fyzicky jsou lidi zdatní a hlavně dokáží si ohlídat bezpečnost, jo. Já bych tady chtěl apelovat, že prostě každý rok nebo jednu za dva roky čteme v médiích, že někdo se otrávil ve studni. Je to proto, že v některých místech tam je výron plynu, oxidu uhličitýho nebo metanu a tam, nedá se tam dýchat, čili je potřeba tu vodu tak vzduch odsávat nebo mít nějaký dýchací přístroj a tohle to jakoby zvládne nejlépe profesionál, čili proto jakoby moc nenabádám prostý občany, aby tyto věci dělá.
Moderátor
Co se týče toho rozboru, kam se mohou lidé obrátit, jsou to nějaké soukromé firmy nebo třeba i Státní zdravotní ústav poskytuje tuhle službu.
MUDr. František Kožíšek, CSc.
Tak Státní zdravotní ústav taky poskytuje tuhletu službu, ale my jsme jedno místo v republice, v, v každém okresním městě funguje nějaká větší vodárenská společnost, která zásobuje vodou to město a okolí a oni mají v naprostý většině vlastní laboratoře, které poskytují služby i veřejnosti, takže nejlepší je obrátit se na tu vodárenskou společnost v tom okresním městě a ona poradí, jestli to udělá jejich laboratoř, nebo jestli tam je nějaká jiná ještě laboratoř komerční, popřípadě se můžou lidé obrátit na hygienickou stanici, která má opět pobočky, územní pracoviště v každém okresním městě a tam poradí, kde tam jsou nejbližší laboratoře, které dělají rozbory vody.
Moderátor
Co se stane, pokud to podceníme, pokud podceníme riziko znečištění studny, třeba máme pocit, že za 100 až takový problém není. Necháme to být. Co se tam může rozvinout.
MUDr. František Kožíšek, CSc.
Tak většinou se to pozná velice rychle, akutně ve formě nějakého průjmový onemocnění nebo nějaké nevolnosti s raci.
Moderátor
A nějaké dlouhodobější důsledky třeba potom na kvalitu vody v té studni nebo to opravdu je krátkodobá záležitost.
MUDr. František Kožíšek, CSc.
Tak záleží na tom, jak moc byla to rozvodněná řeka kontaminovaná, jestli tam byly vypláchnuty nějaký větší zdroje znečištění, třeba, jestli tam došlo k vyplavení čistě odpadních vod, čili se tam opravdu dostalo jakoby masivní nějaké fekální znečištění. Pak to může přetrvávat to znečiště týdny, možná i měsíce, ale jinak zdravotně tam nějaké dlouhodobé následky nejsou. Tam jedině, kdyby člověk akutně onemocněl nějakým průběhovým onemocněním a bylo to opravdu vážným průběhem, tak pak část těch lidí může mít nějaké dlouhodobé následky ve formě dráždivého dračníku a podobných, podobných chronických potíží.
Moderátor
Možná na závěr obecně, jak často by se měly nechat zkontrolovat studny? Jak často by měl si člověk nechat udělat rozbor kvality vody.
MUDr. František Kožíšek, CSc.
Zase těžko říkat, paušálně jsou studny, které jsou ve velice dobrém stavu a čerpají vodu velice jaksi kvalitních, zvoní z podzemí, když zaprší, tak je to nějak neovlivní, takže tam stačí jednou za několik let, nicméně řekl bych, že pokaždý je známka varovná, když, jak jsme na začátku říkali, ta voda změní svoji barvu, zákal, chuť, pách vždycky na místě potom se zabývat tou příčinou a nechat udělat rozbor vody jinak, tak ten, kdo má studnu takovou jakoby mělkou, co sbírá nějakou povrchou vodu, tak tam možná jakoby udělat jenom mikrobiský rozbor. Na jaře, po zimě je doporučeníhodné.
Moderátor
Doporučuje František Kožíšek z oddělení hygieny vody Státního zdravotního ústavu. My za to děkujeme a přejeme hezký den, na shledanou.
MUDr. František Kožíšek, CSc.
Na shledanou.